A munkaerő iránti kereslet szezonális alakulásának köszönhetően a 2008. második negyedévében betöltésre váró álláshelyek száma 10 százalékkal kevesebb volt, mint az előző negyedévben, valamint 4,6 százalékkal maradt el az előző év hasonló időszakától. A betöltetlen álláshelyek száma az ILO-definíció szerint meghatározott munkanélküliek mintegy 12 százalékának felel meg - olvasható a KSH összegzésében.
Az összegzés szerint a munkaerő iránti kereslet a vállalkozásoknál 1,1 százalékkal nőtt, míg a költségvetési intézményeknél 16,3 százalékkal csökkent. Az idei év első negyedévében az összes álláshely 1,4 százaléka volt betöltetlen, ami azt jelenti, hogy a munkáltatók 37.800 álláshely betöltésére tettek aktív lépéseket, a versenyszférában 26.200, a költségvetési intézményeknél 10.700 volt az üres álláshelyek száma ebben az időszakban.
A cégek munkaerő-keresletének 60 százaléka a feldolgozóiparban (11.800 darab) és az ingatlanügyletekkel kapcsolatos szolgáltatásokban (4.100 darab) jelentkezett, míg arányait tekintve átlagot meghaladó volt a kereslet a pénzügyi közvetítéssel foglalkozó vállalatok esetében is (2 százalék). A vállalatok a betölthető munkahelyek mintegy háromnegyed részére felsőfokú végzettséggel, illetve valamilyen szakképzettséggel rendelkező álláskeresőt "igényeltek"; irodai, ügyviteli munkát tartalmazó munkahely 6.400 maradt betöltetlen. A költségvetési intézmények üres álláshelyeinek mintegy fele az egészségügyben és a szociális ellátásban jelentkezett, ahol elsősorban a szakképzett munkaerő iránt volt kereslet. A KSH nemzetközi összehasonlítása szerint a nagy munkaerőpiaccal rendelkező Németországban és Nagy-Britanniában együttesen több mint 1,9 millió volt a betöltésre váró munkahelyek száma.
Az üres álláshelyek száma 100 ezer körül volt még Hollandiában, Csehországban, Spanyolországban, illetve Romániában is. A KSH adatai szerint 2008. első félévében a 15–74 évesek közül 4 millió 182 ezren vettek részt a munkaerőpiacon, közülük a foglalkoztatottak száma 3 millió 856 ezret, a munkanélkülieké 326 ezret tett ki. Az aktivitási arány a vizsgált időszakban 54,2 százalék volt, 0,6 százalékponttal alacsonyabb, mint egy évvel korábban, a foglalkoztatási ráta 0,8 százalékponttal 50 százalékra mérséklődött, a munkanélküliségi ráta pedig 7,8 százalékra emelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.