"Manchesteri kapitalizmushoz", a dolgozók embertelen kihasználásához vezetne, ha az EU engedne Nagy-Britannia követelésének, és a 48 órásról indokolt esetben akár 76 órásra növelhető munkahét mellett még az opt-out lehetőségét is biztosítaná London számára – nyilatkozta a Világgazdaságnak Őry Csaba magyar EP-képviselő.
Elmondta, hogy az Európai Parlament december 16-án tartja a plenáris szavazást második olvasatban a készülő szabályozásról. Addig szerinte fontos lenne közös nevezőre jutni az Európai Bizottság (EB), a Tanács és az EP illetékeseinek, mert különben az új direktíva elfogadása áttolódhat a 2009. júniusi európai parlamenti választásokat követő ciklusba.
Az Európai Bizottság 2005-ben tett javaslatot a változtatásokra. A közösség jelenleg érvényes munkaidő-előírásai 1993 óta vannak érvényben. Annak idején ezek terén kért és kapott kivételes elbánást Nagy-Britannia. Idővel azonban mind több tagállam úgy ítélte meg, hogy Brüsszel kivételez Londonnal, és az opt-out mielőbbi felszámolását követelték.
Ugyancsak nyomós érv volt, hogy az opt-out ráadásul ellentmond a közösségi verseny- és esélyegyenlőségi szabályoknak. Az uniós rendszernek "egyenlőséget kell biztosítani mindenkinek", az eddigi kivételező klauzulát félre kell söpörni – idézte a téma EP-raportőrét, Alejandro Carcast az EUbusiness.
Nagy-Britannia "nagy harcra" kényszerül azért, hogy fenntartsa mentességét a munkaidős szabályok alól – vélik megfigyelők. Az EP-bizottság ülésén Stephen Hughes brit EP-képviselő értésre adta, hogy hazája munkaerőpiaca rugalmasságának megőrzése érdekében nem mond le az uniós kivételes bánásmódról.
A cikk teljes terjedelemben itt olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.