BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

"A költségvetési lazítás néhány állam esetében helyes lépés lehet"

A monetáris politika – a helyenként irreálisan alacsony kamatszintekkel együtt – elveszítette húzóerejét és ezzel együtt hitelességét a jelenlegi válság megoldásában, ezért a figyelem a régi jó, fiskális ösztönzés felé fordult.

Ez lehet az oka annak, hogy a hét végén tartandó G20-tanácskozás egyesítő elvi platformjának az adócsökkentések és a kiadásnövelés kombinációjával végrehajtandó – összehangolt – növekedés-serkentést tartják. A G20 megbeszélések várható kimenetelét találgatva a Financial Times rámutat a koordinált akció szükségességére.

A brit miniszterelnök által kilátásba helyezett fiskális csomag – elszigetelten alkalmazva – oda vezetne, hogy a vásárlóerő serkentésére szánt összegeknek legalább fele az import megugrásában csapódna le. Egyoldalú akciók – az adott becslés alapján – oda vezetnének, hogy az élénkítéshez folyamodó államok aránytalanul eladósodnak, miközben a globális gazdaságban alig jelentkezne ösztönző hatás. Az összefüggést – mint a londoni lap írja – ez alkalommal a világ kormányának többsége is felismerte.

A globális viszonylatban hat legnagyobb gazdaság közül ötnek a kormánya máris magáévá tette a gondolatot. Az USA-ban már hónapokkal ezelőtt postázták a háztartások többségének az adóvisszatérítés címén kiutalt csekkeket, az új elnök pedig máris kilátásba helyezte az akció megismétlését. Japánban a múlt hónap végén egy 51 milliárd dollárnak megfelelő összegű ösztönző csomagot hagyott jóvá a kormány, a hasonló lépéseket azóta Berlinben és Pekingben is bejelentettek.

Gordon Brown brit miniszterelnök néhány napja egyetértően nyilatkozott a fiskális élénkítés szükségességéről, ő fogalmazta meg azonban, hogy ettől tartós hatás csak akkor várható, ha globális léptékben összehangolt programba ágyazva hajtják végre. Az ügyben csak Párizs tanúsít hallgatást, holott állami beavatkozást igénylő tervek elindításában korábban többnyire az élen járt. Ami jelenleg különösen meglepő, olyan intézmények is támogatják a fiskális ösztönzés gondolatát, amelyek korábban a legszigorúbb államháztartási fegyelem szószólói voltak. A pénzügyi kicsapongás korábbi ádáz ellenfeleként ismert IMF vezetője – Dominique Strauss-Kahn „koordinált akciót” sürgetett. A világ legnagyobb bankjainak szervezete, az IIF (Institute of International Finance) „jól célzott, gyors és nagy hatású” fiskális élénkítő programot követelt, a G20-tanácskozás elé időzített nyilatkozatában.

Az Európai Központi Bank nevében az – államháztartási szigor kérdésében eleddig hajthatatlan – Jean-Claude Trichet néhány napja kijelentette, hogy a költségvetési lazítás néhány állam esetében helyes lépés lehet. Néhány figyelmeztető hang azonban most is hallható, amelyek arra utalnak, hogy korábban időnként nehéz volt a kormányokat leszoktatni a sorozatosan elkövetett fiskális lazaságról. Mások arra figyelmeztetnek, hogy a bajok most ürügyként szolgálhatnak, mindenféle pazarló, támogatási programra.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.