Miután a Citigroup értékének több mint felét elvesztette a múlt héten, az amerikai kormányzat úgy döntött: sürgős tőkeinjekcióval segíti ki a hitelintézetet. Az elmúlt hét tőzsdei esései elsősorban azzal magyarázhatóak, hogy a befektetők úgy látták: a Bush-kormányzat nem tesz megfelelő lépéseket a veszteségek csökkentése érdekében – írja a New York Times elemzője.
A hatalomátvétel előtt kialakuló politikai vákuum sem segített a helyzeten. Ezután Barack Obama megnevezte pénzügyminiszterét és a hír határozottan felfelé vitte az indexeket. Most a Citi megmentése elvileg szintén pozitív hatással jár majd, de hogyan reagál majd a teljes piac hosszú távon.
"Ami a piac egészét illeti, a hatás pozitív lesz" – jelentette ki James Hardesty, a Hardesty Capital Management elnöke, aki szerint ez a lépés azt jelzi: a kormány nem hagyja elsüllyedni a Citit.
Ugyanakkor a következő napok kereskedését megzavarhatja a hálaadási ünnep, amelynek következtében nagyobb volatilitás várható. Emellett az állam egyre erősebb szerepvállalása nem feltétlenül jelent jót a befektetők számára.
"Végső soron az állam a banki részvények jelentős hányadának tulajdonosává válik, a befektetőknek pedig a "maradékon" kell osztozniuk" – fejtette ki Roy C. Smith, a New Yorki Egyetem közgazdaságtan professzora. Mint mondta, ezzel a lépéssel minden befektetőt egy "kisebb házba" préselnek be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.