A New Economic Fuondation nevű brit kutatóintézet egy kiadványba gyűjtve tette közzé az ajánlásait. A könyvnek a főáramhoz tartozó sajtó a „pamflet” besorolást adta, a rangos The Economist „zöld, könnyed és téves” minősítéssel utasította el a gyűjteményt. A Reuters mindazonáltal átvette és közzétette a legfőbb ajánlásokat.
Ezek szerint vissza kellene fordítani a korábbi – fúziók vagy átvételek útján végrehajtott, egyre nagyobb cégméreteket eredményező – bank-konszolidációt.
A kisebb – jobbára csak kommunális léptékben tevékenykedő – pénzintézeti entitások közül egynek-egynek a bukása nem tudná megrázni az egész rendszert, így nem lenne szükség horribilis összegű, és az adófizetőket megnyomorító mentőakciókra. A pénzügyi szférában az egyes szolgáltatási-tevékenységi körök szerinti szegregációt követelnek a szerzők, együtt a régi települési postai és postabanki funkciók újjáélesztésével.
A válság nyomán legégetőbbé vált problémák kezelésére a kutatók „kamatteher nélküli, közületi pénz” bevezetését sürgetik, amiről talán nem is sejtik, hogy az elméleti felvetés keretei között is milyen súlyos történelmi előzmények kapcsolódnak a fogalomhoz. A tőzsdei tranzakciók megadóztatásának ötlete pedig egyáltalán nem új keletű.
A könyv – amelynek a szerzők, a főnix-madárra utalva a „Krach hamvaiból” (From the ashes of the crash) címet adták – egy valódi „zöld megújulást” ajánl. Eszerint túl kellene lépni a munkaköröknek a „kékgalléros-fehérgalléros” fogalmak szerinti megosztásán, és a foglalkoztatást „zöld-galléros” munkahelyek tömeges teremtésével kellene megoldani. Mindennek politikai kereteit a 30-as évek amerikai válságának kezelésére kimunkált „New Deal” program „Green” jelzővel ellátott mai változata adná.
Az egyenlőtlenségek visszaszorítására a jelenlegi minimálbérrel szemben azt ajánlják, hogy legyenek megszabott maximális bérek, amivel csökkenteni lehetne a késztetést a visszaélésekre. A válság miatt kilakoltatással fenyegetett családok számára törlesztési moratóriumot ajánlanak a szerzők. A kutatók maguk is elismerik az ajánlásaik szokatlan jellegét, hozzáteszik azonban, hogy a mai idők – korábban minden bírálat felett álló – doktrínák felülvizsgálatát is ki tudták kényszeríteni. Néhány éve például szakmai közfelháborodást váltott volna ki bármely felvetés magánbankok állami szanálásáról és ennek révén az állami tulajdonsás bizonyos formáiról. Az intézet vezetője – az adott modell alapján – gazdasági, társadalmi és politikai dogmák sorának feladását sürgeti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.