BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magyar szempontból több pozitívum az uniós agrárkompromisszumban

Az európai uniós mezőgazdasági reformok felülvizsgálatát tartalmazó, csütörtök hajnalban elfogadott végső kompromisszumban az Európai Bizottság eredeti javaslatainak számos eleme jelentősen módosult Magyarország számára pozitív irányban - értékelte a miniszterek tanácsában született megállapodást Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter brüsszeli sajtótájékoztatóján.

Mint mondta, a több mint tucatnyi módosítás részben a magyar változtatási szándék eredménye. - Lényegében, amit akartunk, azt sikerült is elérnünk, egy-két kivétellel - fogalmazott. A megállapodás legfontosabb eredményei közül kiemelte az uniós társfinanszírozási arány növelését az ide vonatkozó esetekben, az új EU-tagállamoknak juttatott összesen 90 (ezen belül Magyarországnak 13) millió eurós többletjuttatást, a termeléshez kötött bizonyos támogatások megőrzését, valamint az intervenciós javaslatok szerinti változtatásokat. Elismerte ugyanakkor, hogy például a tejkvóták esetében nem az emelést elutasító magyar álláspont győzött.

Az évi 1-1 százalékos emelésről szóló döntés hátrányosan érinti a nyerstej-exportőr Magyarországot. Gráf József azonban rámutatott: mivel összességében nagyon kedvező megállapodásról volt szó, egy probléma miatt nem kívánta elvetni az egész csomagot. Nemzeti hatáskörben emellett igyekszik a tárca lehetőséget keresni arra, hogy segítsen a tejágazatban keletkező esetleges problémákon - tette hozzá. A megállapodás egyik legfontosabb pontja szerint a kizárólag uniós finanszírozású támogatások egy része átkerül a részben nemzeti társfinanszírozásból megvalósított források közé (igaz, az új tagországok esetében csak 2012-től). A kompromisszum szerint 2012-re a jelenlegi ötről tíz százalékra nő az átcsoportosuló rész aránya.

Magyarország elutasította az Európai Bizottságnak a sávos elvonásra tett javaslatát, és részben ennek köszönhető, hogy a végső megállapodás szerint csak a 300 ezer eurónál nagyobb támogatások esetében lesz elvonás, ráadásul csupán 4 százalék az említett határ fölötti támogatásrészre. Egy magyar vállalkozás például, amely 100 millió forintos támogatásra jogosult, alig egymillió forintot veszít a végső döntés szerint, szemben az eredeti javaslat szerinti több mint 15 millióval. A társfinanszírozás kötelezettségének esetében az átlagostól alacsonyabb jövedelmű régiók (ide tartozik Magyarország nagy része) az eredetileg tervezettnél jóval nagyobb, 90 százalékos uniós részarányra számíthatnak. - Egyszerre kellett harcolni a nagyok megadóztatása és a kicsik kizárása ellen - hangoztatta Gráf József. Az eredeti elképzelés szerint a 250 eurónál kevesebbre jogosultaktól, illetve az egy hektár alatt termelőktől megvontak volna minden uniós támogatást.

A végeredmény szerint viszont 100 euróban és egy hektárban vonták meg a határt, de Magyarország, Portugália és Szlovénia lehetőséget kapott arra, hogy az ültetvények esetében 0,3 hektár legyen az alsó határ. Ez körülbelül tízezer kistermelőt érint Magyarországon - szögezte le a miniszter. Jóllehet az Európai Bizottság hajthatatlan a termelés és a támogatások elválasztásában, nemzeti hatáskörben több ágazatban a termeléshez kötött támogatásokat meg lehet tartani, mégpedig az összes közvetlen kifizetés 10 százalékának erejéig. Három és fél százalékra emelték azon területek arányát, amelyekhez nemzeti döntés alapján támogatás kapcsolható. Magyarország például a rizs- és a dohányágazatban, valamint az állattenyésztésben szeretne élni ezzel a lehetőséggel. Új támogatási címek is létrejöttek a megállapodással, köztük a termékbiztosítások és az állategészségügyi alapok támogatása. Ezeknél is módosult az eredeti javaslat: előbbit például állati termékekre is kiterjesztették, utóbbinál pedig azt sikerült elérni, hogy "ne váltson ki" egyes piaci eszközöket, például a járványkártalanítási támogatást. Néhány ágazatban (fehérjenövény, rizs, dió, vetőmag, szárított takarmány) sikerült meghosszabbítani a támogatás-elválasztási határidőt 2012-ig.

Az új EU-tagállamoknak juttatott 90 millió eurós többletjuttatásról Gráf József elmondta: többet szerettek volna elérni, de végül is beérték ennyivel, hogy ne hiúsuljon meg a teljes megállapodás. Ezt a keretet egyébként a régebbi tagállamok mintegy kompenzációnak szánták azoknak az országoknak, amelyek az összevont gazdaságtámogatási rendszerből (SPS) részben vagy egészben kimaradnak. Az intervenció esetén szintén született néhány kedvezőbb változtatás. Például a gabonaintervenciónál sikerült elérni, hogy évi 3 millió tonnáig a jelenlegi rendszer alapján (kötelező felvásárlással és Magyarországnak kedvezőbb áron) történjen, és csak azt követően kerüljön sor pályáztatásra. A durumbúza és a rizs intervenciós is rendszere is megmarad, bár 0 tonnás kerettel, a kukorica esetében pedig az Európai Bizottság nyilatkozatot tett, hogy folyamatosan figyeli a piaci helyzetet, és szükség esetén javasolja a felvásárolható mennyiség növelését. Megemlítette Gráf József azt is, hogy a bogyós gyümölcsök átmeneti támogatását sikerült a rendszerben tartani. Ez is évente 400 ezer eurót jelent a magyar termelőknek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.