BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Négy magyar természetvédelmi pályázat támogatását hagyta jóvá az Európai Bizottság

Jóváhagyta az Európai Bizottság négy, 7,8 millió euró összköltségű magyar természetvédelmi projekt európai uniós támogatását a LIFE+ program keretében.

A Mohács melletti Szabadság-sziget és Béda-Karapancsa vízi világának megőrzése, a keleti Bakony természeti védelmét célzó projekt, a rákosi vipera védelmére indított program, valamint a hortobágyi szikes mocsarak és halastavak élővilágának visszaállítását célzó terv jövőre indul 2013-ig valósulhat meg.

A nyertes pályázatokat Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter és Haraszthy László természet- és környezetmegőrzési szakállamtitkár ismertette kedden Budapesten.

Az Európai Bizottság négy magyar természetvédelmi projektjavaslatot hagyott jóvá a LIFE+ "Természet és biodiverzitás" témakörében, melyek célja a veszélyeztetett fajok és élőhelyek védettségének javítása. A pályázatok összköltségvetése mintegy 7,8 millió euró, ebből 5,5 millió euró az uniós támogatás. A szerződések megkötésére még ez év végéig sor kerül, és 2009. január 1.-től indulhat a projektek végrehajtása. Magyarország 2001-ben csatlakozott a LIFE programhoz 2006-ig 31 hazai pályázatunk (16 természetvédelmi, 15 környezetvédelmi) nyert támogatást mintegy 20 millió euró (kb. 5 milliárd forint) értékben. 2007-ben indult az új, hétéves program LIFE+ néven, az új szakasz első évében Magyarország különösen sikeres volt. Az eddigi legmagasabb arányban nyertek támogatást pályázataink - hatból négy pályázatunk nyert -, sőt, nemzeti keretünket meghaladó összegben (5,5 millió euró) kaptak támogatást a jól előkészített, jó minőségű és európai hozzáadott értékkel is rendelkező magyar projektjavaslatok.. (A programban nemzeti kvótákat határoztak meg, Magyarország esetében ez 4,6 millió euró volt.) Magyarországról négy projektet választott ki az Európai Bizottság.

A Szabadság-zátony és Béda-Karapancsa ártéri élőhelyeinek megőrzéséről szóló mintegy 1,8 millió euró összköltségű projekt eredményeképpen a mellékágat újra horgászok, evezősök, strandolók használhatnák rekreációs céllal. Valamint javulna a Szabadság-zátony déli részénél lévő újmohácsi partszakaszon található szabadstrand, illetve a Mohácsi-szigeti oldalon működő termelőkutak vízminősége is.

A 2,2 millió euró költségű Keleti-Bakony térségben lévő honvédségi használatban álló területek természetvédelmi rekonstrukciójának célja a leromlott élőhelyek és populációk helyreállítása, a területek természeti értékeinek és biodiverzitásának megőrzése és legfőképpen a katonai tevékenységek és a természetvédelmi akciók optimális összehangolása. 2,2 millió euróból valósulhat meg a kipusztulással közvetlenül veszélyeztetett rákosi vipera Kárpát-medencei szintű védelme.

A rákosi vipera egy kistermetű mérges kígyó, ami a 20. század során folyamatosan visszaszorult, és a hajdani Kárpát-medencei elterjedés napjainkra néhány, magyarországi szigetszerű populációra zsugorodott. A program a faj végleges felmorzsolódásának megelőzésére irányul. 1,6 millió euró támogatást nyert a balmazújvárosi puszták rendbetételére a Hortobágy Természetvédelmi Egyesület. A projekt során kiszámíthatóvá válik a vízjárás a Nagy-szik területén, a balmazújvárosi lakók bekapcsolódhatnak a külterjes háziállat-tartásba, valamint látogatóközpont, pihenő, megfigyelőtorony épül.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.