Az európai polgárok több mint 70 százaléka semmiképp nem akarja, hogy életében jelen legyenek a genetikailag módosított szervezetek, s 90 százaléknál többen követelik, hogy tűntessék fel jelenlétüket az élelmiszereken. Ekként összegezte uniós tapasztalatait Hegyi Gyula, aki az Európai Parlamentben két fontos GM-jogszabály rapportőre. A vita során egyúttal felhívta a figyelmet arra is, hogy van, aki megváltónak hiszi, mások átkozzák, a többség pedig tart a mezőgazdaságban és élelmiszeriparban terjedő génmódosításokról.
Magyarország még GMO-mentesnek számít, s ennek megőrzése nem csupán egészségügyi, de gazdasági érdek is - hangsúlyozta a politikus. Vetőmag-exportunk igen jelentős, s a génmódosítástól mentes országból származó vetőmag ára magasabb a GM-mel szennyezettnél. A jelenlévő szakemberek abban is megegyeztek, hogy a GMO-k térhódítása túlmutat a genetika, mint tudomány területén, amint egy ilyen elhagyja a laboratóriumot, össztársadalmi kérdéssé válik.
Hegyi Gyula azt is szeretné, ha a testület nagyobb szerepet kapna a folyamatok ellenőrzésében. Véget kell venni annak a gyakorlatnak, hogy az Európai Bizottság akaratuk ellenére is rákényszerítheti a tagállamokra a genetikailag módosított növények átvételét - mondta. Mind több kétely és gyanú támad a génmódosítással szemben, ezért az EU eddigi liberális politikáját át kell gondolni - szögezte le a magyar EP-képviselő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.