Mint a Reuters rámutat, az oktatási rendszer átalakítását a diákok ellenállása hiúsíthatja meg, a nyugdíjrendszer szigorítását pedig a szakszervezetek akarják megtorpedózni. Az adott helyzetben az eddigi, bátortalan privatizációk folytatására sem lehet számítani.
Az évtized elején, az euró átvétele alacsony kamatlábakat és évekig tartó – átlagosan 4 százalék körüli – növekedést hozott magával, az ország még jelentős összegeket kapott az Európai Uniótól, erős volt a többi balkáni államba irányuló kivitel, sok pénzt hozott a hajózási ágazat és az idegenforgalom. Az akkori prosperitás azonban eltakarta a gazdaság súlyos szerkezeti problémáit, mindenek előtt a GDP 14 százalékát is elérő, folyó fizetési mérleghiányt, és az euró-övezetben legalacsonyabb termelékenységet. Az adott országcsoporton belül itt volt ráadásul a legsúlyosabb a korrupció, ami egyaránt átjárta az oktatást, az egészségügyet, jelentős ellenszenvet váltva ki a mindenkori kormányok iránt. Az elutasítást fokozta, hogy Görögországban hagyományosan túlduzzasztott apparátussal kormányoznak a pártok, emiatt rendre magas a költségvetési hiány, ami már tavaly – a mostani válság elmélyülése előtt is – 3,5 százalékos, GDP-arányos deficitet eredményezett.
Kibontakozásra az adott helyzetben aligha kínálkozik esély. A parlamentben 1 fős többségre támaszkodó Új Demokrácia Párt szigorításokhoz nem mer folyamodni, ilyenek nélkül pedig nyomott – jövőre akár 1 százalék alatti – maradhat a növekedés. A bankszféra szanálására szánt 28 milliárd eurós összeg amúgy is súlyosan megterheli az ország gazdaságát, amitől a GDP-hez viszonyított adósság 94 százalékról 108 százalékra ugrik. Hiteleket a kormány egyre nehezebben tud bevonni, mert a Moody’s – a halogatott reformok és a GDP 11 százalékára rúgó adósságszolgálati ráta miatt – „A1” kategóriába sorolta az ország hitelképességét, ami az euró-övezetben a leggyengébb. A Változást az ellenzéki Paszok hatalomra kerülése sem hozna, mert az a párt még jobban rabja a szakszervezeteknek, a korábbi kormányzása idején pedig amúgy is példát adott a nagyvonalú költekezésre irányuló hajlamáról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.