BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hatalmasra duzzadhat a deficit - Csak úgy röpködnek a százmilliárdos mentőcsomagok az USA-ban

Az Egyesült Államok kormánya által finanszírozott mentőakciók és konjunktúra-élénkítő csomagtervek nyomán hatalmasra fog duzzadni a szövetségi államháztartás hiánya – állítja a Goldman Sachs költségvetési ügyekben illetékes szakértője.

Edward McKelvey abból indult ki, hogy a költségvetés bevételei legalább 6 százalékkal fognak csökkenni, miközben a kiadások meglódulására kell számítani. A mélyülő gazdasági válság kezelése miatt szükségessé vált élénkítő és cégmentő akciók során szinte röpködnek a tíz- és százmilliárd dolláros tételek, ezek miatt aligha lehet elkerülni, hogy az éves hiány könnyen ezer milliárd fölé menjen.

A nagy tételekben folytatott költekezés már az idei első félévben kezdetét vette, amikor a kormány – adóvisszatérítés címén – szétküldött 150 milliárd dollárnyi csekket a közteherviselő állampolgároknak, a fogyasztás serkentésére. Mivel ez az akció összességében hatástalan maradt, az új elnök máris jelezte, hogy készül egy második fiskális csomag, amely akár már januárban hatályossá válhat. Ennek összegéről korábban több száz – akár 500 – milliárd dollárra szóló várakozásokat fogalmaztak meg. A januárban beiktatandó új elnök nyilatkozataiból annyi kiderült, hogy – a keresletélénkítő programok részeként – nagy horderejű közületi beruházási projekteket is indítanak, részben az infrastruktúra fejlesztése, részben a középületek rehabilitálása céljából.

Mint kommentátorok rámutatnak, hasonló terveket az ötvenes évek óta nem hajtottak végre, tőlük a leendő kormányzat – az elbocsátásokkal járó feszültségek enyhítésére – legalább 2,5 millió új munkahely létrejöttét várja. A Financial Times Deutschland szerint az idei októberi és novemberi deficit – a két hónapra együtt - várhatóan meghaladja 400 milliárd dollárt, amiben már jelentkezik a kétes aktívák kormány általi átvételére indított TARP-program (Troubled Asset Relief Program) végrehajtásának hatása. Az erőteljes állami költekezés eddig azonban nem tudta megfékezni az elbocsátások ütemét. Novemberben 533 ezer állás ment veszendőbe, amire 1974 óta nem volt példa. Az állástalanok számaránya ezzel 6,5-ről 6,7 százalékra ugrott, egyes közgazdászok szerint az arány jövőre elérheti a 9 százalékot.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.