Nem tudjuk mennyire mély vagy tartós lesz a mostani válság, de azt igen, hogy fájdalmas események következnek – fogalmaz Kofi Annan a The Times-ban . A volt ENSZ főtitkár szerint az elmúlt 18 hónap megmutatta: hiába esett sok szó a globalizációról, nem értettük meg, mit takar valójában. A recesszió megmutatta, hogy az országok közötti kapcsolatok jó része észrevétlen maradt és így szabályozatlan is.
Annan leszögezi: nyilvánvalóvá vált, hogy egyetlen állam – legyen az bármilyen erős – sem tudja ellenőrzése alatt tartani a globalizációt. Ugyanakkor az elmúlt hónapok rendkívül intenzív nemzetközi együttműködésre is példát adtak. Az ENSZ főtitkár szerint az új, G20 csoport jobb és legitimebb fórum, mint a csak a fejlett országokat magába foglaló G8. Ennek ellenére a fejlődő országok – akik sorsát a döntések érintik – még mindig nem hallatják kellő mértékben a hangjukat – írja Annan a most kezdődő Davos-i gazdasági konferencia apropóján.
A volt ENSZ-főtitkár szerint alapvetően meg kell változtatni a politikai vezetők gondolkodásmódját: a pénzügyi kérdéseken túl tekintve felelősséget kell vállalniuk a szegény országokért, amelyek – bár a legkevésbé okolhatóak érte – a legjobban szenvednek a válság miatt. Anna leszögezi: a kereskedelmi protekcionizmus és a gazdasági nehézségek nem szolgáltathatnak ürügyet a segélyek csökkentésére.
El kell fogadnunk a felelősséget a bolygó és a következő generációk sorsa iránt. Az új amerikai kormány reményt ad a változásra, de minden Davos-ba érkező döntéshozónak meg kell értenie, hogy világ örökre megváltozott és vagy vele változunk vagy elpusztulunk – zárja elemzését Kofi Annan.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.