A legnagyobb európai hitelminősítő a kötvény besorolásához fűzött elemzésében azt írta: a lengyel gazdaság "elég jól viseli" a külső gazdasági és pénzügyi környezet romlását. Ez az ország viszonylag erős bankrendszerének, sokoldalú gazdaságának, valamint a hiteles pénzügypolitikának és árfolyamrendszernek köszönhető, amelyek alátámasztják a makrogazdasági stabilitást, a középtávú növekedési kilátásokat és a konvergenciát az EU átlagos jövedelmi szintjéhez.
A nagy - tavaly a GDP-érték arányában 5,1 százalékos - folyómérleg-hiányt jórészt fedezi a működőtőke-beáramlás és az uniós finanszírozások, a hazai gazdaságba kihelyezett devizaalapú hitelek aránya alacsony a térségi társállamok adataihoz képest, és a kinnlevőségeknek a bankbetét-állományhoz mért rátája hozzávetőleg 100 százalék, ami azt jelenti, hogy a hitelkihelyezés nem függ túlzott mértékben a külső finanszírozástól, áll a Fitch Ratings elemzésében.
A fő kereskedelmi partnerek, főleg Németország meredek lassulását azonban a lengyel gazdaság is megszenvedi: a Fitch előrejelzése szerint a lengyel GDP az idén csak 1,5 százalékkal növekedhet tavalyról becsült 4,8 százalék után.
A londoni elemzői közösségben vannak ennél borúlátóbb prognózisok is a lengyel növekedésre; több citybeli befektetési ház - az egyre romló euróövezeti környezet miatt - Magyarországon kívül most már Csehországban, Lengyelországban és az eddig kiemelkedően gyorsan növekvő Romániában is recessziót vár az idén.
A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének minap kiadott, idei első térségi előrejelzése szerint például a lengyel gazdaság 2009-ben, éves szinten nulla százalékkal növekszik, úgy, hogy az első két negyedévben GDP-mínusz várható, vagyis az idei első félévben a lengyel gazdaság technikai értelemben recesszióban lesz.
Csütörtöki elemzésében a Fitch Ratings is megjegyzi, hogy előrejelzését lefelé ható kockázatok terhelik, és a lassabb növekedés nehezebbé teszi az idei évre kitűzött, 2,5 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánycél teljesítését.
Valószínűtlen azonban, hogy a költségvetési hiány bővülése, ha "rövid ideig tart és mérsékelt lesz", megingatná a lengyel hitelképességet.
A költségvetési fegyelmet alátámasztja a kormány által 2012-re kitűzött euróövezeti csatlakozás, amely a Fitch Ratings központi forgatókönyve szerint is a legkorábbi, egyben legvalószínűbb időpontja az euró lengyelországi bevezetésének, áll az elemzésben.
Az elsőrendű "A mínusz" lengyel szuverén devizaadós-kockázati osztályzat két fokozattal jobb a Fitch által Magyarországra nyilvántartott, közepes befektetői "BBB" besorolásnál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.