Tovább folytatódott tavaly a hazai építőipar visszaesése; a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken közzétett adatai szerint 2008 első tizenegy hónapjában mintegy 6,2 százalékkal csökkent az építőipari termelés. Ezen belül 14 százalékkal kevesebb épület készült el Magyarországon, mint az előző év hasonló időszakában. Az adatok további várható romlását jelzi, hogy a KSH szerint 2008 novemberében 18 százalékkal csökkent a szerződések mennyisége az építőiparban, azaz ennyivel kevesebb új munkára született megbízás.
Két év: mínusz 30 ezer állás
Mivel nincsen annyi munka, egyre több építőipari dolgozót kénytelenek elküldeni az iparágban tevékenykedő vállalkozások. „Csupán az elmúlt két évben közel harmincezer dolgozó veszítette el az állását az építőiparban. Tavaly már körülbelül 18 ezer, egy évvel korábban 12 ezer munkahely szűnt meg ” – mondta lapunknak Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) alelnöke. Hozzátette: elsősorban a betanított segédmunkások, másodsorban a szakmunkások voltak a legérintettebbek az elbocsátásokban. Mint mondta, ezek az adatok a legálisan foglalkoztatott dolgozókra vonatkoztak, azt nem lehet megbecsülni, hogy hány feketemunkás veszítette el nem bejelentett munkáját.
Se feketén, se fehéren
Koji László a körülbelül 300 ezer főt fogalkoztató hazai építőipar közeljövőjét tekintve sem túl optimista. Mint mondta, csupán nagyobb állami szerepvállalással lehetne mérsékelni az ágazat zuhanását (lásd keretes írásunk). Ha ez nem következik be, becslései szerint idén újabb húszezer építőipari dolgozó válhat munkanélkülivé. „És itt nem arról van szó, hogy akiknek felmondanak, azokat utána illegálisan foglalkoztatják tovább. Hiszen ha egyszerűen nincs munka, azt feketén sem lehet elvégezni” – tette hozzá.
Az építőanyag sem fogy...
Ha kevesebb az építkezés, akkor természetesen kevesebb téglára, betonra, cserépre van szükség. Ennek megfelelően a építőipar visszaesése az építőanyaggyártással foglalkozó hazai vállalatoknak is komoly érvágást okozott. „Tavaly minden építőanyag esetében 15-20 százalékos visszaesés következett be” – mondta lapunknak Földi Tamás, a Magyar Építőanyagipari Szövetség elnöke. Több hazai tégla- és cserépgyár, kisüzem húzta le az idén a rolót, vagy bocsátotta el dolgozói egy részét emiatt. Földi Tamás, aki egyben a gipszkartonokat gyártó Rigips Hungária Kft. ügyvezető igazgatója, elmondta, hogy a cégnél is 10-15 százalékos létszámleépítés történt a kereslet visszaesése miatt.
...a munkahelyek annál inkább
Elmondása szerint a 40 ezer főt foglalkoztató magyar építőanyagipar dolgozóinak szintén hasonló arányának forog veszélyben az állása, azaz elképzelhető, hogy a közeljövőben 4-6 ezer ember kerülhet utcára az iparágban. Véleménye szerint azoknak az üzemeknek a dolgozói alhatnak nyugodtabban, amelyek felújításhoz használt anyagokat, vakolatot, burkolatokat, szigetelőanyagokat gyártanak, mivel az épületfelújítási piac valószínűleg csak stagnálni fog az idén. Ennek oka, hogy sokan új lakás vásárlása helyett inkább a meglévőt újítják fel, mert ez olcsóbb.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.