Ez az első globális, modern válság a történelemben, szinte mindenre és mindenkire kiterjed. Munkahelyek szűnnek meg világszerte, csökken az ipari termelés, zuhan az export, illetve nincs elegendő pénz a beruházásokhoz - szögezte le a kormányfő.
Nagyjából a világon az eddig forgalomba lévő pénz mintegy 20 százaléka tűnt el. Az unió hivatalosan is recesszióban van, az államok eladósodnak, a költségvetési hiányok rendkívül magasak, és rendre gyengülnek a valuták. Most az elsőkből utolsók lesznek – utalt Gyurcsány Írországra.
Magyarország sem vonhatja ki magát ezen hatások alól. Most nem szabad légvárakat építenünk – tette hozzá. Magyarország jól tette, hogy gáztározókat épített, meg tudta óvni magát a gázválságtól, de a gazdasági krízis nem ilyen lesz.
Úgy gondoljuk, idén 2,5-3 százalék körül fog csökkeni az ország jövedelme - mondta. Ez időben 10-15 százalékkal gyengült a forint. Megállt jelenleg az a reformfolyamat, ami jellemezte a 90-es éveket. 2001 után Magyarország letért a fenntartható fejlődési pályáról, s tartalékainak jelentős részét elvesztette.
A belpolitikai háborúskodás és gyűlöletkeltés uralja a közbeszédet, amely időnként az útszéli kocsmai hangulathoz hasonlít. Ezenkívül az illúziókeltés is árt az országnak. A kormányváltást majd eldönti a parlament, és eldöntik a választók. A háborúskodás befejezését kell megoldani, s mindegy milyen kormánya van az országnak: abba kell hagyni a háborút - hangsúlyozta.
A kormányfő szerint három dologra kell koncentrálni annak érdekében, hogy Magyarország sikeres legyen a régióban:
1. háború helyett békére van szükség
2. illúziókeltés helyett határozott reformpolitikára van szükség
3. át kell alakítani az önkormányzati, az igazgatási, választási rendszereket, és ehhez hozzá kell tenni a rövid távú válságkezeléseket is.
Béke, reformpolitika, igazgatási reform kell az ország új gazdaságpolitikai modelljéhez, vagyis többre van szükség, mint reformokra - emelte ki a miniszterelnök.
A válságkezelésként először a betétesek védelme volt a legfontosabb, ezt követően a bankok segítése. A múlt héten megemeltük a diákhitelt. Most a lakáshiteleseknek szeretnénk segíteni. Arra törekedtünk, hogy pénzt, pénzt, pénzt pumpáljunk a gazdaságba.
Le fogunk ülni a bankokkal, a Bankszövetséggel, védenünk kell a piacainkat és a termelőket, védenünk kell az exportpiacainkat, és gyorsítani kell a beruházásokat. Ez még csak azonban a rövid távú válságkezelés. Emellett még egy sor változásra szükség van: a szociális és jóléti rendszer átalakítására, az adórendszer, a foglalkoztatási és szociális szféra átfogó reformjára van szükség. Úgy gondolom, nem lehet csak adókat csökkenteni, ez így nem jó - mondta a kormányfő.
Helyette együttes reformok kellenek: Csökkenteni kell a szja-t, és a tb-járulékokat, eltörölni a két különadót (a vállalatit, és a magánszemélyeket érintőeket). Nagyjából 1000 milliárdos átrendezésre van szükség az adórendszerben.
Ennek forrása:
1. adórendszerben lévő mentességeket radikálisan csökkenteni kell
2. mérsékelten növelni kell az áfát
3. vagyoni típusú adózást – kommunális adóktól a telekadóig –, egységes vagyonadó bevezetését kezdjük el.
Azt mondom, ne a munka, hanem a forgalom és a vagyon adózzon. Fontos, hogy a szociális rendszer legyen célzottabb, rászorultsági alapú, illetve bruttósítsuk a családi pótlékokat - emelte ki Gyurcsány Ferenc.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.