A pénzintézet amerikai leányvállalatain bukott hatalmasat; a részvényesek most attól félnek, hogy a Barclays felett is átveszi az ellenőrzést a brit állam. Az elemzői kommentárok szerint a Barclays problémái is jelzik: a fejlett országok bankrendszere korántsem lábalt még ki a válságból. Sőt, a neheze még hátravan, eddig ugyanis a gondok a kölcsönös bizalmatlanságból, és így a bankközi hitelek eltűnéséből fakadtak, a következő egy-másfél év azonban a lakosság és a vállalati szféra törlesztési nehézségeiről, tömeges adósbedőlésekről, valamint a nyereségek drasztikus visszaeséséről fog szólni.
Ezek a problémák térségünk bankjait sem fogják kímélni. Ami hazánkat illeti, az elemzők elsősorban a nagy nyugati anyabankkal nem rendelkező OTP-t féltik. A pénzintézet ugyanis egyrészt jelentős összegben (mintegy 730 milliárd forint értékben) helyezett ki hiteleket a gazdasági és államcsőd előtt álló Ukrajnában, másrészt a tartósan gyenge forint a magyarországi devizaadósoknak akár jelentős részét bedöntheti.
Ismét a bankok hóna alá nyúl a francia állam. Nicolas Sarkozy elnök tegnapi bejelentése szerint a francia nagybankok összesen 10,5 milliárd eurós tőkejuttatásban részesülnek, cserében a menedzsereknek vállalniuk kell, hogy nem kapnak bónuszt. Kikötés az is, hogy a részvényeseknek nem fizethetnek osztalékot. Decemberben egyszer már kaptak a francia bankok – a mostanihoz hasonló összegű – tőkejuttatást; a pénzintézetek akkor a hitelezés felpörgetését vállalták.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.