Novák Csaba, a pályázatokat kezelő közreműködő szervezet, a Magyar Gazdaságfejlesztési Központ (MAG Zrt.) szakmai ügyvezető igazgatója a kedvező feltételek és az egyszerűsített eljárás nyomán az idén több pályázatra számít, mint tavaly.
Szerinte népszerű lehet a mikro-, kis- és középvállalkozások technológiai fejlesztését szolgáló felhívás a GOP keretében 2.1.1/A kódszámmal, és ennek tükörkiírása a Közép-Magyarország operatív programban (KMOP) 1.2.1/A kódszámmal. Ezekre február 13-tól lehet pályázni.
Az egyszerűsített eljárás azzal az előnnyel jár, hogy jóval gyorsabban, három hét alatt megszülethet a támogatási döntés. A gyorsaság mellett itt további nagy vonzerő az 50 millió forintra emelt támogatási plafon, valamint az, hogy 40 százalékos előleget kaphat a nyertes.
Mától lehet beadni a kérelmeket a GOP-2.1.1/B és a KMOP 1.2.1/B jelű kiírásaira, ezek a mikro-, kis- és középvállalkozások komplex vállalati technológiafejlesztéséhez kínálnak támogatási lehetőséget. Ezeknél, akárcsak a GOP komplex beruházásokat támogató C jelű felhívásainál, az ingatlanberuházás is elszámolható. Azok a pályázók, akiknek a projektjében ilyen beruházás is szerepel, akkor járnak el bölcsen, ha a B és a C jelű kiírásra adják be kérelmüket, mert az A jelű felhívásnál nem számolható el ingatlanköltség – figyelmeztetett Novák Csaba. Elmondta, hogy a B és a C jelű pályázatnál akár 50 százalékos is lehet az ingatlanberuházás támogatásának aránya. A C jelű kiírásra az idén valamennyi térségből pályázhatnak a nagyvállalatok.
Általában tanácsos a támogatási kérelmek beadásakor nagyon figyelni a hiánypótlási határidők betartására. A mostani kiírások nagy előnye, hogy a legtöbb hiány pótolható. A közreműködő szervezet tapasztalatai szerint a pályázatok 60 százaléka még az egyszerűsített feltételek mellett is hiánypótlásra szorul, és minden évben akadnak olyanok, akik túllépik a 15 napos határidőt. „Ez utóbbiakat az eljárásrend szerint ki kell zárni” – adta értésre Novák Csaba.
A 2.1.1/A kódszámú kiírás mellett a most meghirdetett innovációs pályázatoknál is nagy érdeklődésre számít a MAG Zrt. Ezek közül az 1.3.1/A kódszámú felhívás széles vállalkozói körnél az egyszerűbb vállalati innovációt támogatja, nemcsak a feldolgozóiparban, hanem a szolgáltató szektorban is. Itt új termékek és szolgáltatások fejlesztése, piacra vitele, a meglévő termékek új, sajátos piaci igényekhez igazított változatainak gyártása és bevezetése egyaránt elszámolható.
Kombinált kiírás az újdonságnak számító beszállítói pályázat is, GOP-1.3.3-as kódszámmal. Ez azért érdemel figyelmet, mert az első olyan pályázat, amelynek van beruházási lába – tehát a pályázó eszközt, építést is el tud számolni –, egyidejűleg pedig a termékfejlesztést és a piacra vitelt is támogatja. A konstrukció létrehozását a kecskeméti Mercedes-beruházás ösztönözte. „A cél az, hogy az autóipari beszállítóinkat egyszerre tegyük képessé a beszállítandó alkatrész kifejlesztésére és gyártásának előkészítésére” – érvelt a MAG Zrt. szakmai igazgatója.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.