BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

"Németország megmenti Ausztriát, ha bajba jutna"

A közép-európai bankszektornak és a pénzügyi válságnak Európában leginkább kiszolgáltatott Ausztriát "szinte biztos", hogy megmenti a német kormány, de eddigi kivételes helyzete súlyos hátránnyá válik, írja hétfő délután megjelent számában a Le Monde című francia napilap.

A párizsi újság szerint Bécs éveken át a híd szerepét töltötte be Európa nyugati és keleti fele között, de ez a híres híd most összeomlani látszik: Ausztria ugyanis Európának a pénzügyi válságságtól legjobban sújtott országa lett.

Az osztrák bankok 277 milliárd dollárt fektettek be Kelet-Európában, megelőzve Németországot és Olaszországot, amelyek külön-külön megközelítőleg 220 milliárd dollárt helyeztek ki a térségbe. Ha összevetjük ezeket az összegeket az országok GDP-jével, Ausztria sérülékenysége drámai, és maga az ország is óriási kockázatnak van kitéve.

Az osztrák bankok érdekeltségei Közép-Európában Ausztria GDP-jének hetven százalékát teszik ki. Ezután következik Belgium 33 százalékkal, Svédország 25 százaléklal és Görögország 20 százalékkal.

"Ausztria nagy veszélyben van ", szögezte le a Le Monde. Számításuk szerint, ha az osztrák bankok 10 százalékot veszítenek a kelet-európai országoknak nyújtott kölcsönökön, az az ország GDP-jének 7 százalékos kárt jelent. Ha Közép-Európában hosszabb ideig tartó recesszió következik, akkor ez a veszteség meg is duplázódhat vagy háromszorozódhat. Az osztrák költségvetési hiány szerencsére alacsony, a GDP 1 százaléka alatt van. Az államadósság viszont a GDP 60 százaléka, ami elég magas, és a bankok növekedő veszteségével Bécsnek nem lesz más választása, mint az államadósság növelése.

A lap szerint, ha az osztrák állam tényleg nehéz helyzetbe kerül, szinte biztos, hogy a német szomszéd segítségére lesz. A jelenlegi német koalíció "már kezdi pedzeni, hogy muszáj támogatni az euróövezet leggyengébb országait, mert összességében kevesebbe kerül most szolidárisnak lenni, mintsem hagyni a valutaunió bármelyik országát fizetésképtelenné válni".

Ausztria valószínűleg kimászik a bajból, de eddigi kivételes helyzete súlyos hátránnyá válik. Mint a többi országban is, legyen szó kicsikről vagy nagyokról, az ártatlan adófizetőknek kell majd a korábban bőven dobott hitelek többéves bumeránghatásának pénzügyi következményeit állniuk, zárta írását a Le Monde.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.