A "Vásárolj amerikai árut" elnevezésű cikkely ugyanis annak biztosítását akarja elérni, hogy a törvényjavaslat által finanszírozott építkezéseknél csak amerikai vasat, acélt és feldolgozott termékeket használjanak – tudósít a BBC.
Az EU washingtoni nagykövete: John Bruton máris kijelentette, ha az intézkedést jóváhagyják, az "igen veszélyes precedenst" fog teremteni egy olyan időben, amikor az egész világ globális gazdasági válsággal szembesül.
Ugyanígy nyilatkozott a washingtoni szenátus vezetőihez intézett levelében Kanada washingtoni nagykövete, aki szerint, ha a "Vásárolj amerikai árut" cikkel jóváhagyást nyer, "az Egyesült Államok elveszti a morális tekintélyét arra, hogy másokat arra szorítson, ne vezessenek be protekcionista intézkedéseket."
Az Egyesült Államok Kereskedelmi Kamarájának (USCC) elnöke szerint a gazdaságélénkítő csomagtervről szóló törvényjavaslatnak ez a klauzulája, ha hatályba lép, munkahelyek elvesztéséhez vezethet, megtorlást válthat ki az USA kereskedelmi partnerei részéről, lassíthatja a gazdaság talpraállását és elveszhet Amerika vezető szerepe, mint amely a szabad és tisztességes kereskedelem híve. A kamara ezért ellenzi az intézkedést, annak ellenére, hogy – mint Tom Donohue elnök fogalmazott – egyesek gazdasági hazaárulásnak nevezik ezt a hozzáállást - olvasható a kamara honlapján.
"Ha azt a célunk, hogy jól fizető munkahelyeket teremtsünk odahaza oly módon, hogy amerikai gyártmányú termékeket és szolgáltatásokat adunk el külföldön, ahol a világ fogyasztóinak 95 százaléka él, akkor a "Vásárolj amerikai termékeket" jelszónak nincs értelme - hangoztatta Tom Donohue. "
Ha nem vagyunk hajlandók külföldi gyártmányú termékeket vásárolni, akkor kereskedelmi partnereink sem vásárolna tőlünk. És mivel mi vagyunk a világ legnagyobb exportőre, kit ér majd nagyobb kár?" – tette fel a kérdést a USCC elnöke.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy az Egyesült Államokban megtelepedett külföldi cégek több mint ötmillió amerikaiak biztosító jó bért, a bérlistájuk teljes összege meghaladja a 350 milliárd dollárt. 1930-ban, amikor a Kongresszus megszavazta a Smoot-Hawley vámtarifákat, más országok piacuk bezárásával reagáltak. A következmény az amerikai kereskedelemi összeomlása volt, ami a nagy válságba torkollott. "Ne kövessük el ugyanezt a hibát ismét, különösen most" - figyelmeztetett az USCC elnöke.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.