BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Óriási vihart kavart a "vegyél amerikait" cikkely

Az Európai Unió és Kanada figyelmeztetett, hogy a 800 milliárd dollár összegű amerikai gazdaságélénkítő csomagról szóló törvényjavaslat egyik cikkelye a protekcionizmusnak adhat tápot.

A "Vásárolj amerikai árut" elnevezésű cikkely ugyanis annak biztosítását akarja elérni, hogy a törvényjavaslat által finanszírozott építkezéseknél csak amerikai vasat, acélt és feldolgozott termékeket használjanak – tudósít a BBC.

Az EU washingtoni nagykövete: John Bruton máris kijelentette, ha az intézkedést jóváhagyják, az "igen veszélyes precedenst" fog teremteni egy olyan időben, amikor az egész világ globális gazdasági válsággal szembesül.

Ugyanígy nyilatkozott a washingtoni szenátus vezetőihez intézett levelében Kanada washingtoni nagykövete, aki szerint, ha a "Vásárolj amerikai árut" cikkel jóváhagyást nyer, "az Egyesült Államok elveszti a morális tekintélyét arra, hogy másokat arra szorítson, ne vezessenek be protekcionista intézkedéseket."

Az Egyesült Államok Kereskedelmi Kamarájának (USCC) elnöke szerint a gazdaságélénkítő csomagtervről szóló törvényjavaslatnak ez a klauzulája, ha hatályba lép, munkahelyek elvesztéséhez vezethet, megtorlást válthat ki az USA kereskedelmi partnerei részéről, lassíthatja a gazdaság talpraállását és elveszhet Amerika vezető szerepe, mint amely a szabad és tisztességes kereskedelem híve. A kamara ezért ellenzi az intézkedést, annak ellenére, hogy – mint Tom Donohue elnök fogalmazott – egyesek gazdasági hazaárulásnak nevezik ezt a hozzáállást - olvasható a kamara honlapján.

"Ha azt a célunk, hogy jól fizető munkahelyeket teremtsünk odahaza oly módon, hogy amerikai gyártmányú termékeket és szolgáltatásokat adunk el külföldön, ahol a világ fogyasztóinak 95 százaléka él, akkor a "Vásárolj amerikai termékeket" jelszónak nincs értelme - hangoztatta Tom Donohue. "

Ha nem vagyunk hajlandók külföldi gyártmányú termékeket vásárolni, akkor kereskedelmi partnereink sem vásárolna tőlünk. És mivel mi vagyunk a világ legnagyobb exportőre, kit ér majd nagyobb kár?" – tette fel a kérdést a USCC elnöke.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy az Egyesült Államokban megtelepedett külföldi cégek több mint ötmillió amerikaiak biztosító jó bért, a bérlistájuk teljes összege meghaladja a 350 milliárd dollárt. 1930-ban, amikor a Kongresszus megszavazta a Smoot-Hawley vámtarifákat, más országok piacuk bezárásával reagáltak. A következmény az amerikai kereskedelemi összeomlása volt, ami a nagy válságba torkollott. "Ne kövessük el ugyanezt a hibát ismét, különösen most" - figyelmeztetett az USCC elnöke.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.