BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Alkotmányos homályok és aggályok

Alkotmányellenes-e vagy sem az MSZP „megoldása”, a konstruktív bizalmatlansági indítvány kezdeményezése?

Némelyek szerint csak etikailag kifogásolható, más szakértő úgy látja, alkotmányjogi képtelenség. Többen hangsúlyozzák: a konstruktív bizalmatlansági indítványt a rendszerváltás hajnalán „nem erre” (mármint, hogy a kormánypárti képviselők alkalmazzák) találták ki, mások azt mondják, „erre” is.

A konstruktív bizalmatlansági indítvány egyik eleme a bizalmatlanság a jelenlegi miniszterelnök és kormánya iránt, plusz személyi javaslat az új miniszterelnök megválasztására – fogalmazott Kolláth György alkotmányjogász. A képviselők kezdeményezhetik, köztük a miniszterelnök is, de utóbbi egyedül nem. Véleménye szerint igazi hungarikum, hogy a jelenlegi kormányfő szervezi önmaga megbuktatását. Ő állna ugyanis annak az élén, hogy helyette más kormányozzon, és ő ígérte meg, hogy kvázi saját maga ellen és nem mellett kér „bizalmatlansági” szavazást. Ez alkotmányjogi képtelenség. Dugovics Titusz a XXI. században – tette hozzá.

Egy magát megnevezni nem kívánó alkotmányjogász megkeresésünkre azt mondta: teljesen mindegy, mi volt a jogalkotó szándéka e jogintézmény alkotmányba iktatásával. Az alaptörvény ugyanis nem korlátozza az ellenzékre a konstruktív bizalmatlansági indítvány benyújthatóságát, és nem tiltja meg, hogy azzal kormánypárti képviselők éljenek. Nincs tehát alkotmányjogi akadálya annak, hogy a szocialista frakció alkalmazza.

Szikinger István szakértő szerint bármelyik frakció képviselői kezdeményezhetik az indítványt. Egyik nagy előnyét abban látja, hogy – ha a parlamentben átrendeződnek a viszonyok – gyors kormányváltást tesz lehetővé, nem kerül annyi időbe és pénzbe, mint egy parlamenti választás. Felhívta a figyelmet arra: az új, stabil többség által elfogadott miniszterelnökkel voltaképpen megvan a kormány is, és nem kell kormányprogramot beterjeszteni.

Közvetetten ezt a nézetet támasztotta alá Sólyom László is. A köztársasági elnök az MTI-nek tegnap Varsóban azt mondta: közös megegyezés alapján adta ki vasárnap a Miniszterelnöki Hivatal azt a közleményt, amely szerint Gyurcsány Ferenc tájékoztatta a köztársasági elnököt lemondási szándékáról, és ezt az államfő tudomásul vette.

Feltételek, menet

Konstruktív bizalmatlansági indítvány feltétele, hogy a képviselők legalább egyötöde nyújtsa be írásban, és egyúttal javaslatot tegyen az új miniszterelnök személyére.

Ha az indítványt a képviselők többsége elfogadja, az új miniszterelnöknek jelölt személyt megválasztottnak kell tekinteni.

Három-nyolc nap alatt lefolytatható a procedúra.

Ha az indítványt a képviselők többsége elfogadja, az új miniszterelnöknek jelölt személyt megválasztottnak kell tekinteni.

Három-nyolc nap alatt lefolytatható a procedúra. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.