BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kína Amerika pénztárcája marad, de leváltaná a dollárt

Kína ugyan óvatosan, de folytatja amerikai kötvényvásárlási gyakorlatát - jelentette a kínai központi bank kormányzó-helyettese.

Az amerikai kincstárjegyek továbbra is "fontos részét képezik Kína külföldi devizatartalékainak" - idézi a China Daily honlapján a hivatalnok asszonyt. Ugyanakkor "természetesen aggódunk az USA-államkötvények biztonsága és jövedelmezősége miatt." Kína az Egyesült Államok legnagyobb külföldi hitelezője, mintegy 1000 milliárd dollárnyi szövetségi kötvényt birtokol.

A nyilatkozatra azután került sor, hogy egyre nagyobb a hangja azoknak az aggodalmaknak, hogy az amerikai gazaságélénkítő lépések inflációhoz és a dollár gyengüléséhez vezethetnek, ami jelentősen csökkentené a kínai tartalékok értékét.

Az amerikai központi bank a múlt héten 300 milliárd dollárnyi hosszú lejáratú kötvény vásárlásáról, valamint jelzáloggal fedezett értékpapírok felvásárlására előirányzott keretet kibővítéséről (1250 milliárd dollárig) döntött. (USA: Beindul a bankóprés.) Kína azonban kitart amerikai kötvényei mellett.

Mindennek tudatában azonban valószínű, hogy a jövő héten esedékes G20 találkozón Kína ugyancsak támogatni fogja a (dollár-alapú) nemzetközi pénzpiacok szigorúbb szabályozását. Hu Jintao kínai elnök Londonban fog először találkozni a januárban amerikai társával, Barack Obamával is. Wen Jiabao kínai kormányfő korábban kisebb aggodalmának adott hangot az amerikai kihelyezettségek biztonságát illetően.

Kína ugyancsak támogatja az IMF-tőke európaiak által ajánlott emelését. Ennek finanszírozására elképzelhetőnek tartanak egy esetleges - történelemben először történne ilyen - IMF-kötvénykibocsátást, és készen állnának azok egy részének felvásárlására. Európa és az USA eddig azért akadályozott meg egy ilyen lépést, mert félt, hogy a Nemzetközi Valutaalap kikerül irányítása alól - idéz a kínai internetes portál egy korábbi WSJ tudósítást.

Kína rendelkezik a világ legnagyobb devizatartalékaival: 2008 végén ennek összege elérte az 1950 milliárd dollárt. Kína után a második legnagyobb tartalékkal Japán bír, 1030 milliárd dollárral.

Eközben a kínai központi bank sürgette egy új globális tartalékvaluta bevezetését a Nemzetközi Valutaalap égisze alatt. Az új globális tartalékvaluta az amerikai dollárt váltaná fel a BBC jelentése szerint. Zhou Xiaochuan, a jegybank elnöke nem nevezte meg ugyan konkrétan az amerikai valutát, de rámutatott arra, a válság megmutatta, milyen veszélyekkel jár az egyetlen valutára való támaszkodás.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.