A márciusban kiadott féléves áttekintéssel készülő jelentésben Magyarország 57,34 pontot kapott a lehetséges 100-ból (tavaly szeptemberben 66,43 pontot kaptunk akkor ez a 48-dik helyre volt elég).
Hazánkat a hitelminősítők véleménye valamint az általános gazdasági teljesítmény és a politikai kockázat miatt sorolták vissza a legfrissebb felmérésben.
Magyarországot megelőzi Csehország, Lengyelország és Szlovákia, de a balti államok, Románia és Bulgária kevesebb pontot kapott a londoni szervezettől. A térségi EU-országok közül a legjobb helyen továbbra is Szlovénia áll, amely a tavaly szeptemberi listán elfoglalt 26. helyéről a 24-ikre lépett előre.
Az idei tavaszi országkockázati összesítés egyik feltűnő jellegzetessége, hogy Csehország változatlanul megelőzi Szlovákiát - sőt növelte is előnyét -, annak ellenére, hogy utóbbi az előző kimutatás óta az euróövezet tagja lett. Csehország az őszi Euromoney-listán a 38. helyen volt, innen most a 32-ikre emelkedett; Szlovákia a 39-ikről a 34-ikre lépett fel.
Az első helyezett ezúttal Norvégia, a megszerezhető általános 100 pontból 96,37-tel. Utána a tavalyi listavezető Luxemburg, majd Svájc és Dánia következik. Az Egyesült Államok - az éppen onnan kiindult súlyos globális pénzügyi válság ellenére - a tavaly őszi 10. helyről a 6-ikra került. A Euromoney ehhez fűzött kommentárja szerint "kevesen gondolták volna", hogy Amerika biztonságosabb befektetési célponttá vált az elmúlt félévben, de bizonytalan időkben a befektetők "a saját fejük után mennek", és talán az új amerikai elnök, Barack Obama személye is jelent bizonyos felhajtóerőt.
Japán szintén előrelépett, egy hellyel a 17-ikre, jóllehet a japán gazdaságra minden eddiginél rosszabb idei kilátásokat jósolnak a nagy londoni elemző házak. A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének e hétvégén közölt, meredeken rontott új prognózisában például az áll, hogy a cég az idei első negyedévre, éves összehasonlításban 15 százalékos, 2009 egészére 7,7 százalékos visszaesést vár a japán hazai össztermék-értékben (GDP).
A Euromoney új országkockázati listáján - a számos kritérium alapján összeállított osztályzati rendszer alapján - a megszerezhető 100 pontból Magyarország a tavaly őszi 66,43 pont helyett most 57,34 pontot kapott az általános kockázati kategóriában. A legfontosabb részmutatók közül a politikai kockázat pontszáma a fél évvel ezelőtti 17,48 után ezúttal 17,43 lett. Ebben a kategóriában 25 pont a legjobb osztályzat, vagyis ez jelzi a legkisebb kockázatot. E részmutató nem a tényleges belpolitikai kockázatot méri, hanem azt, hogy az egyes országok milyen eséllyel válhatnak nem fizetővé az import és az adósság után, illetve tagadják meg a külföldi részvénybefektetések osztalékának vagy a befektetett tőkének a hazautalását. A magyar helyezésre a legnagyobb nyomást a gazdaság állapota gyakorolja. A Euromoney által megkérdezett szakértők az általános gazdasági teljesítményre a lehetséges 25 pontból a tavaly őszi 10,36 pont most csak 7,62 pontot adtak Magyarországnak. A Euromoney ugyanakkor a szuverén hiteltörlesztési késedelmek és átütemezések kategóriájában értelemszerűen most is megadta a lehetséges legjobb 10,00 pontot, mivel Magyarországnak az elmúlt félévben sem voltak törlesztési hátralékai és átütemezett adósságai. A hitelminősítési kategóriában elért pontszám azonban romlott: Magyarország a megadható 10-ből a tavaly őszi 6,56 pont után az új listán 5,47 pontot kapott.
Az előző országkockázati rangsor kiadása óta mindhárom nagy nemzetközi hitelminősítő - Standard & Poor''s, Moody''s Investors Service, Fitch Ratings - rontotta egy-egy fokozattal a magyar szuverén adósosztályzatot, az S&P és a Fitch "BBB plusz"-ról "BBB"-re, a Moody''s "A2"-ről "A3"-ra. Mindegyik besorolás ugyanakkor továbbra is befektetésre ajánlott, sőt a Moody''s változatlanul az elsőrendű "A" kategóriában tartja nyilván a magyar adósságot. A tőkepiaci finanszírozási hozzáférés könnyűségét vagy nehézségét osztályozó kategóriában a Euromoney a lehetséges 5 pontból a tavaly őszi 4,25 pont után most 3,88 pontot adott Magyarországnak. Az új Euromoney-lista utolsó, 186. helyére ezúttal Zimbabwe került, a lehetséges 100 pontból 5,49-et szerezve. A tavaly szeptemberi utolsó helyezett Irak azonban látványos emelkedéssel a 167. helyre került. India és Izland helyzete romlott a legnagyobb mértékben a tavaly szeptemberi sorrendhez képet. Az előbbi az 56. helyről a 78-ikra csúszott vissza, elsősorban a Mumbaiban elkövetett terrormerénylet hatásaként, az utóbbi pedig a 19. helyről fél év alatt a 39-ikre süllyedt az izlandi bankrendszer összeomlása miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.