BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Negatív csúcs a reálbérben

Évtizedes negatív csúcsot döntött a reálbér-csökkenés, közel 7 százalékkal esett vissza egy év alatt a vásárlóerő, mivel a tizenharmadik havi juttatások és jutalmak a tavalyitól eltérően alakultak.

Egyszeri hatások miatt volt drámai mértékű a reálbércsökkenés januárban, a rendszeres keresetek csak lassan alkalmazkodnak a csökkenő inflációhoz. A vállalkozások viszont szinte azonnal az elbocsátásokat választották a nehezedő gazdálkodási feltételek láttán.

A magánszféra a tavalyinál visszafogottabb, 5,4 százalékos bruttó keresetemelkedést mutatott januárban, míg a közszféra hatalmas, 23,7 százalékos csökkenést szenvedett el a KSH legfrissebb adatai szerint. Utóbbiban azonban egyszeri hatás játszott szerepet, a tavalyi első hónapban ugyanis a 13. havi illetmény nagyobb részét is folyósították, emellett prémiumokat is befagyasztottak a nehéz gazdasági helyzetre való tekintettel. A rendszeres, tehát az egyszeri hatásokat figyelmen kívül hagyó kereseti statisztika 3,4 százalékos emelkedést mutatott az állami alkalmazottaknál, a versenyszférában 5,8 százalékos volt a növekmény.

Az összgazdasági átlagos kereset ebből adódóan 5,2 százalékkal mérséklődött, ami a nettó fizetésben is 4 százalékos mínuszt jelentett. A reálkereset így kiugró, 6,9 százalékos csökkenést mutatott. Mindez még állandó alkalmazotti létszám mellett is drámai fogyasztáscsökkenést jelezne előre az első negyedévre, pedig már tavaly év végén, az enyhén emelkedő reálbér (éves átlagban 0,7 százalékos növekedés volt) ellenére is nagy mértékű keresletzuhanás volt. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 194 500 forint volt, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozóké 187 600 forintot, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állóké 214 800 forintot ért el.

Az alkalmazotti létszám az 5 fő feletti vállalkozásoknál és költségvetési szervezeteknél 2,5 százalékkal, történelmi mélypontra, 2 millió 686 ezer főre zsugorodott. A tavalyi trenddel ellentétben ezúttal a magánszektor elbocsátásai játszották ebben a főszerepet, 3,5 százalékos létszámcsökkentéssel. A közszférában megállt a leépítés, alig csökkent egy év alatt a létszám, de így is már csak 707 ezren dolgoznak ilyen munkahelyen, szemben a 830 ezer fő feletti csúccsal.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.