A szakértő szerint ugyanakkor nem lehet fellélegezni, az ágazat megrendelésállománya ugyanis jelentősen csökkent, és a kevesebb munka nem tartja el az amúgy is szétaprózott ágazat összes cégét.
Meglepő módon februárban nem emelkedett tovább az építőiparban felszámolt cégek száma, sőt nemcsak a megelőző hónaphoz képest, hanem tavaly februárhoz képest is jelentős csökkenés következett be. Míg tavaly februárban 240, idén januárban pedig 278 cég ellen indult felszámolási eljárás az ágazatban, addig idén februárban csak 131 cég jutott erre a sorsra.
„Nem lehet még fellélegezni, az építőipar helyzete továbbra is rossz, sőt katasztrofális” – véli Csorbai Hajnalka, az Opten stratégiai igazgatója. Az ágazat megrendelésállománya drámai mértékben csökkent, és egyre másra állnak le olyan kiemelkedő beruházási projektek, amelyek egész alvállalkozói láncokat, több száz céget láttak el munkával. Az ágazat teljesítménye januárban 13,8 százalékkal maradt el az előző havi és 30 százalékkal az egy évvel ezelőtti szinttől.
A szakértő szerint ennél is aggasztóbb, hogy januárban az új rendelések értéke több mint 35 százalékkal elmaradt az előző évi szinttől, a teljes rendelésállomány pedig 14 százalékkal volt a tavalyi szint alatt. „Az építőiparban Magyarországon eleve szétaprózódott a tulajdonosi szerkezet: kizárt dolog, hogy ennyi cég nyereségesen megéljen a csökkenő piacon” – véli az Opten stratégiai igazgatója.
Az igazgató szavait alátámasztják a végelszámolási adatok, amelyek februárban sem mutattak javulást. Az év második hónapjában 154 céget zártak be a tulajdonosok, szemben az egy évvel korábbi 114-gyel. „Mindezek alapján továbbra is azt gondoljuk, hogy idén 4 ezerre emelkedhet a felszámolás alá kerülő építőipari cégek száma. A februári, kedvező irányú kilengés csak a januári pánikhangulat miatti átrendeződés fordított utóreakciója, vagyis átmeneti jelenség volt” – véli Csorbai Hajnalka.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.