"Pénzügyi bolondok napja" - így nevezték tüntetők a G20-ak találkozóját. Több ezren gyűltek össze ma a londoni City-ben, a gazdasági rendszer radikális változását követelve. Rendőri becslések szerint négyezren vannak: többek között anti-kapitalisták, anarchisták, és klímaváltozási aktivisták.
A tüntetések olykor el is fajultak, a Royal Bank of Scotland egy fiókjának be is törték az ablakát. Korábban a Bank of England előtt is gyülekezett egy csoport, melyből tüntetők kisebb robbanószerkezeteket dobtak az őket megállító rendőrsorfal felé - írja a BBC.
A Neue Zürcher Zeitung egy beszámolója szerint a londoni üzletemberek kétféleképpen reagáltak az ostromállapotra. Volt, aki öltönyét farmerre és dzsekire cserélte; mások azonban irodájukból kihajolva tízfontos bankjegyeket lebegtettek a tüntető tömeg felé.
Eközben a "világ vezetői" bilaterális tárgyalásokat folytatnak, hogy véglegesítsék a tárgyalásokon előterjesztendő reformtervek részleteit. A hivatalos program ma este kezdődik: előbb a királynő fogadja a meghívottakat, majd a Downing Streeten közösen vacsoráznak.
Obama a mai napon első ízben találkozott Dimitrij Medvegyevvel, valamint a kínai elnökkel, Hu Jintao-val. Az orosz-amerikai tárgyalásokon a felek tovább közeledtek egy jövendő fegyverzet-leszerelési egyezményhez; Obama még júliusban Moszkvába fog látogatni. A START I-megállapodás idén decemberben jár le.
Nicolas Sarkozy francia és Angela Merkel német vezetők közös sajtótájékoztatót tartanak délután, hogy még egyszer nyomatékosítsák közös fellépésüket a pénzügyi szektor szigorúbb szabályozásáért. Sarkozy egy rádióinterjúban arról beszélt, a francia-német oldal elégedetlen a háttérmunka jelenlegi állásával. Mielőtt Londonba utazott, Merkel kifejtette: nem a legjobb ötlet Sarkozy fenyegetése, hogy kivonul az ülésről, ha nem fogadják el javaslatukat.
A tárgyalások kezdete előtt Mexikó hívta még fel magára a figyelmet, miután bejelentette, szüksége lehet egy 40 milliárd dolláros IMF-hitelre, hogy biztosítsa valutájának, a peso-nak stabilitását. Dominique Strauss Kahn, az IMF elnöke arra szólította fel a világ országainak kormányait, "tisztítsák ki" költségvetésüket, hozzák egyensúlyba azt.
Mégis, ahogy közeledünk a találkozó kezdetéhez, egyre csökken a reménye annak, hogy egy átfogó szabályozási csomagot sikerül elfogadniuk a G20-aknak.
A G20-ak csoportja
Argentína, Ausztrália, Brazília, Dél-Afrikai Köztársaság, Dél-Korea, az Európai Unió, Franciaország, India, Indonézia, Japán, Kanada, Kína, Mexikó, Nagy-Britannia, Németország, Olaszország, Oroszország, Szaúd-Arábia, Törökország és az USA.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.