A SZEF pénteki közleménye szerint ugyan a gazdasági válság kedvezőtlen hatásainak csökkentése érdekében Magyarországon is kell megszorító lépéseket tenni, ám sajnálattal látja, hogy a válságkezelő intézkedésekről folytatott konzultációk után sem változtak érdemben a kormány eredeti, a munkavállalókat, a közszférát, a nyugdíjasokat és a családokat sújtó elképzelései.
A fórum nyolc pontban összefoglalt programja szerint például a kormány első számú feladata a foglalkoztatás általános növelése, illetve a közszolgálatok területén a jelenlegi foglalkoztatási szint megőrzése, a garanciákkal alátámasztott foglalkoztatási biztonság kiépítése. Ezt minden más megszorító intézkedésről történő tárgyalás alapvető feltételének tekinti a SZEF.
A közlemény szerint ezt a célt kell szolgálnia az adó- és járulékrendszer változtatásának, a munkáltatók járulék-csökkentésének és egyéb támogatásának is.
Egy másik pont szerint ki kell mondani, hogy az állami szerepvállalás csökkentése tévedés, az államnak meghatározott és nagyon fontos feladatai és funkciói vannak a társadalom működtetésében, ehhez pedig a jól működő közszolgálatok nélkülözhetetlenek.
A SZEF úgy véli, hogy a közszolgálati munkavállalókra háruló teher hármas, s a konvergenciaprogram óta elviselt megszorítások, a létszámcsökkentés hatása még jelen van a rendszerben, ezért a 13. havi illetmény eltörlését nem tudják elfogadni. Ragaszkodnak ahhoz, hogy a kormány, vagy csak ideiglenesen függessze fel a juttatást, és a gazdasági gondok enyhülésével párhuzamosan állítsa vissza a jövőben, vagy dolgozzon ki a gazdaság teljesítőképességének növekedésével arányos premizálási rendszert.
A nyugdíjrendszer átalakítása, az indexálás változtatása és a korhatáremelés üteme is elfogadhatatlan a SZEF számára.
A fórum javasolja azt is, hogy azokat az adóforintokat, amelyeket a társadalom biztosított a bankkonszolidáció során, most olyan formában kapja vissza, hogy a bedőlő lakáshiteleknél az állam, a bank és az adós hatékony együttműködésével keressék meg azt a megoldást, amivel nem az utcára kerülnek az emberek.
A SZEF közölte azt is, hogy nem mindenáron, de a jelenlegi helyzetben kitart a tárgyalások folytatása mellett, mert ez a társadalom és az általuk képviselt munkavállalók többségének a valós érdeke. Amennyiben azonban nem látják egyértelmű jeleit annak, hogy a kormány határozottan törekedne arra, hogy a SZEF által megfogalmazottakat szem előtt tartsa, akkor a jövőben nem zárják ki keményebb nyomásgyakorló eszközök alkalmazását sem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.