Egyre nagyobb mértékben esik a hazai üzletek forgalma, a reálbércsökkenés és a hitelezés szűkítése rekord mértékű fogyasztáscsökkenést hozhat. A kiskereskedelmi forgalom volumene márciusban 3,6, az első negyedévben 3,2 százalékkal esett vissza éves alapon – tudatta a Központi Statisztikai Hivatal. A havi adat elérte a decemberi mélypontot, január óta pedig folyamatosan romlik a mutató. A februárhoz viszonyított változás 0,6 százalékos volt, ami szintén december óta a leggyengébb adat. A kereslet visszaesése azonban nem számít meglepetésnek, a reálbér közel 3 százalékkal esett az első negyedévben, főként a közszféra alkalmazottainak nominális bércsökkentése miatt.
A korábbi időszakban az élelmiszereladások stabilabban alakultak, most azonban az átlaggal megegyező mértékű volt itt is a forgalom zsugorodása. Ez már a húsvét eltérő időpontjának hatásától megtisztított adat (tavaly márciusra, idén áprilisra esett az ünnep). A zömmel hiper- és szupermaketek által képviselt vegyes termékkörű üzletek forgalma a szakosított üzleteknél is jobban, 4 százalékkal esett vissza. Az illatszerek és az üzemanyagok forgalma emelkedett, az összes többi termékkör eladási volumene csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Továbbra is a bútor- építőanyag és iparcikküzletek esnek vissza legjobban, a hitelezési források elapadása ezeknél a termékeknél okozza a legnagyobb gondokat. Kilábalni látszik viszont az autókereskedelem a mély zuhanásból. Az első negyedévi bő 25 százalékos zsugorodáson belül márciusban már csak 17,4 százalékos csökkenést szenvedtek el a kereskedők. Mint ismeretes, a hazai kereskedők januárban Európa sereghajtói közé kerültek, ami szintén főként a hitelek megdrágulásának, és csökkenő kínálatának az eredménye.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.