A francia statisztikai hivatal szerint az ország gazdasága túllendült a válság mélypontján, ugyanakkor legalább 590 ezer állás megszűnésével számolnak és azt valószínűsítik, hogy az idei év végére 10,1 százalékig emelkedik a munkanélküliek aránya.
A szervezet fontosnak tartja megjegyezni, hogy a foglalkoztatottak számának csökkenésével párhuzamosan, az elmúlt két évben a lélektani határnak számító 2 millió alá süllyedt a franciaországi munkát keresők száma. A három év óta mért legmagasabb szintre emelkedett a munkanélküliség Olaszországban is. Az olasz statisztikai hivatal adatai szerint a második negyedévben 7,3 százalékra nőtt a munkanélküliség az előző három hónapban mért 7 százalékról.
Elemzők arra számítanak, hogy a következő hónapokban tovább romlik a mediterrán ország foglalkoztatási helyzete, és a munkanélküliség az év végére 9 százalékra emelkedik. Szlovákiában májusban még ennél is nagyobb arányra, 11,39 százalékra emelkedett a munkanélküliség, amit legutoljára a nagy külföldi autógyárak beindítása előtt lehetett megfigyelni. A korábbi években Szlovákia, Lengyelországgal versenyben, listavezető volt az Európai Unió munkanélküliségi rangsorában, amelyet legújabban a 13-15 százalékos állástalansággal küzdő balti államok vezetnek. Meglepő adatnak számít ugyanakkor, hogy az elemzői várakozásokat is megcáfolva csökkent az oroszországi munkanélküliség. Oroszországban mintegy 200 ezren találtak állást az előző hónapban, a munkanélküliség így 9,9 százalékra csökkent az áprilisban elért kilenc évi csúcsot jelentő, 10,2 százalékról. A Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött hitelegyezménybe foglalt költségvetési hiány újratárgyalására kényszerítheti a bukaresti kormányt, hogy a román pénzügyminisztérium legújabb számításai 2009-ben nem tartanak kizártnak akár 6,5 százalékos visszaesést sem. A IMF ettől függetlenül júliusban valószínűleg felfelé módosítja a világgazdaság jövő évi növekedésére szóló előrejelzését.
A szervezet a korábban közölteknél mérsékeltebb visszaesésre számít, miután áprilisban közzétett prognózisában még azt jósolta, hogy jövőre 1,9 százalékkal gyarapodik majd a globális gazdaság. Magyarországon a reálkeresetek 2,2 százalékkal csökkentek január-áprilisban, miközben a fogyasztóiár-index 3,1 százalékkal növekedett az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az átlagkeresetek 2009 első négy hónapjában 1,1 százalékkal, a nettó átlagkeresetek 0,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 202,31 pontos, 1,32 százalékos csökkenéssel, 15.167,65 ponton zárt pénteken. A részvénypiac forgalma 19,6 milliárd forint volt pénteken, a vezető részvények a Richter kivételével gyengültek az előző napi záráshoz képest. Az index a nap nagy részében a pozitív tartományban tartózkodott, bár erősen ingadozott, majd a zárószakaszban látványos esés következett be. Piacmozgató hírek hiányában, alapvetően pozitív piaci hangulat közepette folyamatosan erősödtek a térségbeli devizák, közöttük a forint is. Az eurót 278,40 forinton jegyezték péntek délután négy órakor a bankközi kereskedelemben, szemben a csütörtök délutáni 281,28 forinttal. A dollárt délután négy órakor 199,79 forinton jegyezték a bankközi kereskedelemben, szemben a csütörtök délutáni 201,09 forinttal. A svájci frank jegyzése péntek délután 184,17 forint volt a csütörtöki 185,99 forint után.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.