A gyengén fejlett országokat részint a saját gazdasági kilátásaik romlása sújtja, a válság közepette azonban az ipari államok segélyeinek megcsappanását azt is tudomásul kellett venniük.
A mostani válság a nélkülözés globális visszaszorításában szerény eredményeket hozó, közel 20 éves időszaknak vetett véget. Az éhezők száma az idén akár 90 millióval is emelkedhet, ami a súlyos szegénységben élők számának mélypontjához képest 6 százalékos növekedésnek felel meg.
A világszervezet adatai szerint 1990-ben 20 százalékra volt tehető a világon az éhezők számaránya, ami 2005-ig 16 százalékra mérséklődött, nagyrészt az Ázsiában tapasztalt látványos gazdasági fejlődés következtében. Az irányzat 2008-ban tört meg, amikor az élelmiszerek ára a világpiacon erőteljes drágulást mutatott.
A tendenciában tapasztalható váltás miatt veszélybe kerülhet az ezredfordulón meghirdetett – a globális szegénység 2015-ig végrehajtandó megfelezését célzó – ENSZ-program. A helyzet romlása miatt előfordulhat, hogy az év végéig a 6,8 milliárd fős földi lakosságnak akár 17 százalékát is a szélsőségesen szegények közé kell sorolni.
A Genfben közzétett jelentést kommentálva ENSZ főtitkár felhívást intézett a legfejlettebb 8 állam csoportjához, hogy növeljék a segélyek összegét, különösképpen Afrika számára. Ban Ki-moon az emberi jóérzésre és a globális szolidaritásra hivatkozott, amikor kérte, hogy a tehetősebbek segítsék a legsebezhetőbb közösségek tagjait.
Mint a Reuters emlékeztet, a G-8 csoport 2005-ös skóciai tanácskozásán a résztvevők arra vállaltak kötelezettséget, hogy 2010-ig 50 milliárd dollárnak megfelelő összeggel növelik a fejlesztési segélyeket, aminek fele jutott volna Afrikára. Az időarányos teljesítés azonban mintegy 20 milliárddal elmarad a vállalttól. A szegénységi küszöb alatt élők közé sorolják azokat, akik kénytelenek napi 1,25 dollárnál is kisebb összegből megélni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.