Elsősorban a kiszámíthatatlan adóbefizetések miatt tért át a negyedéves gyakoriságú költségvetési előrejelzés készítésére a Pénzügyminisztérium. A tárca továbbra is azt hangsúlyozza: tartja magát a kitűzött célhoz, szakértÕk szerint kisebb korrekciókra még szükség lehet.
Az utóbbi időszakban kedvezőbb irányban változtak a makrogazdasági előrejelzések, és néhány tényadat is javulást mutatott – fejtette ki Katona Tamás államtitkár. Ugyanakkor viszonylag gyors fellendülésre sem számítanak az elemzők, a reálgazdasági pálya a mélypontját valószínűleg a harmadik negyedévben éri el.
Mint ismeretes, a büdzsét az első fél év során több alkalommal kellett kisebb-nagyobb mértékben átszabni az előzetesen vártnál kedvezőtlenebb GDP-alakulás miatt. A korábbi gyakorlat szerint valószínűleg a hiány emelkedésével vészelte volna át a kormány a helyzetet, csakhogy ezt megakadályozta a nemzetközi pénzügyi források beszűkülése.
Az első félévi járulékfizetés kedvezőtlen a tavalyi bevételekhez képest, de a csökkenő foglalkoztatotti létszám miatt erre számított is a PM. A harmadik negyedévben azonban így is magasabb lesz a deficit, ez az első kilenc hónapban a kormány tervei szerint eléri a GDP 4,1 százalékát, 1067,7 milliárd forintot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.