BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ha vége a válságnak, miért kell még pénzt nyomtatni?

A tegnap esti Fed közlemény érdekes mozgásokat generált a piacon, amit sokféleképpen lehet magyarázni, de igazán nincs értelme, inkább csak annyi, hogy valakik a profitrealizálás mellett döntöttek – írja a Cashline.

Az amerikai jegybankárok szerint a gazdasági kilátások jobbak, mint egy hónappal korábban, az ingatlanpiaci kilátások is enyhén javultak, ugyanakkor a vállalati és lakossági fogyasztás még mindig alacsony szinten van, szóval összességében semmi újat nem tudtunk meg.

A különféle értékpapírok vásárlása a jövőben is folytatódik, sőt annak megszőnését több ütemben kívánják megvalósítani: ennek hozadéka az, hogy december helyett márciusban jár le a TALF program (lassabb ütemű lesz a pénzpumpa), tehát még mindig szükséges a pénzpiacok támogatása. Persze továbbra sem számol a Fed az inflációs várakozások megemelkedésével, más kérdés, hogy amilyen monetáris politikát folytatnak ők és társaik, azzal előbb-utóbb az infláció is elszabadulhat, ha nem tesznek semmit.

Ugyanúgy, ahogy Kínában, a tengerentúli pénzpumpa is sok esetben a részvény- és nyersanyagpiacokra áramlott, újabb spekulációkat gerjesztve az eszközárakban, amelyek maguk után vonják a naponta megjelenő felminősítéseket, mintha mi sem történt volna az elmúlt egy-másfél évben a világban, holott év elején még az évszázad összeomlásáról szóltak a hírek.

A fókusz most már a G20-as csúcsra terelődik, melynek vezetői ma és holnap ülnek össze Pittsburgh-ben. A találkozó kulcskérdései a pénzügyi rendszer szabályozása és a globális egyensúlytalanságok mérséklése (a többlettel rendelkező országokat fogyasztásra, a hiánnyal küszködőket pedig megtakarításra "bírni") köré szerveződnek, mely témákban nehéz elképzelni, hogy jelentős lépésekre tudnák elszánni magukat a világ nagyhatalmainak politikusai, vélhetően megmaradnak majd a tartalom nélküli frázisok puffogtatásánál. Az egyik sokat emlegetett pont a banki bónuszok szabályozása, mely amerikai részről akadályokba ütközhet.

Itthon megszüntette a Fővárosi Bíróság a Mol és az OMV közötti pert. Pontos részleteket egyelőre nem ismerünk ennek a pernek kapcsán, amelyben az OMV a kölcsönadott részvények szavazati jogát, a 10 százalékos szavazati korlátot és a 2008-as közgyűlés összehívásának módját kérdőjelezte meg. Ezek tükrében vélhetően az október 13-án esedékes második Mol-OMV csörte is hasonló végeredménnyel zárul majd (bár annak tétje a 2006 2007 folyamán kölcsönadott részvények szavazati és osztalékhoz való joga).

3, 5 és 10 éves kötvényeket bocsát ma aukcióra az ÁKK. Összértékük 47 milliárd forint, amely megegyezik a két héttel ezelőtt értékesített mennyiséggel (bár akkor 55 milliárd forint volt a felkínált mennyiség). Az utóbbi néhány hétben jelentősen felerősödtek a hazai kamatvágási spekulációk, amelynek eredményeként megrohamozták a külföldiek és a  belföldiek is a DKJ-piacot. Hogy a kötvénypiacon is érződik-e majd ez a vételi nyomás, ma 11:30-kor kiderül.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.