A mélypontja márciusban volt, 82,2 ponton a felmérés 1991. januári kezdése óta. Eddig 2006. decemberben éret a legmagasabbra, 109,1 pontra. "A német gazdaság még nem állt teljesen talpra, de már van támasza", ezt jegyezte meg az Ifo illetékes közgazdásza, Klaus Abberger a friss felmérést kommentálva. Főleg a kapacitáskihasználást hiányolta az iparban, és úgy vélte, hogy az 1,50 dollár fölötti euró is megterheli az exportképességet hosszabb távon. Piaci elemzők azt mondták a Reutersnek, hogy a friss Ifo-mutató lassúbb javulást ígér a német gazdaságnak jövőre, mint amilyen gyorsnak az idei második félévi gyógyulás tűnik.
Hétezer német feldolgozóipari, építőipari, nagy- és kiskereskedelmi vállalat megkérdezése alapján a részmutatók közül a jelenlegi helyzet megítéléséé 87,3 pontra javult a szeptemberi, felülvizsgált 87,1 pontról - az elemzők 87,9 pontot jósoltak -, a fél évre előre tekintő üzleti várakozásoké 96,8 pontra emelkedett a szeptemberi 95,7 pontról, ez viszont jobb az átlagosan 96,2 pontos elemzői előrejelzéseknél. A mutatók száz pont alatt a pesszimisták többségét, száz pont fölött a bizakodók többségét jelzik.
A várakozásoktól jórészt elmaradt új Ifo-mutatók kissé megrendítették az eurót: a közös valuta 1,5012 dollárra süllyedt a hajnali, 1,5061 dolláros új idei rekordról. Ám ez a hatás nem volt tartós: az Ifo-mutatók megjelenése után közel egy órával már 1,5030 dollárnál járt az euró. Tavasszal a német gazdaságkutató intézetek és bankok mind nagyobb és nagyobb, a legpesszimistábbak akár 7 százalékos általános gazdasági visszaesést is jósoltak Németországnak idénre.
A német gazdaság azonban, meglepetésre, már a második negyedévben visszatért a növekedéshez legalább negyedéves egybevetésben, és a hat vezető német gazdaságkutató intézet - közte az Ifo - múlt héten megjelent közös előrejelzése már csak 5 százalék körüli GDP-csökkenést valószínűsített az országnak erre az évre. Előzőleg, múlt héten a mannheimi ZEW kutatóintézet hangulatmutatója kissé megtorpant: az intézet hat hónapra előre tekintő németországi konjunktúra- és üzleti hangulatmutatója óvatosságot jelzett, a gazdasági javulás ellenére növekvő munkanélküliség miatt.
A ZEW-mutató, háromszáz intézményi befektető és közgazdász megkérdezése alapján, 56,0 pontra csökkent a szeptemberi 57,7 pontról - amely több mint kétéves csúcs volt -, de jóval a 26,7 pontos történelmi középértéke fölött maradt. A ZEW-mutató tavaly ősz óta javult - idén április óta már rendre a bizakodók többségét jelezte, miután előzőleg, tavaly júliusban 15 éves mélypontot ért el, mínusz 63,9 ponton.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.