A KSH kedden tette közzé a szeptemberi inflációs jelentését. Eszerint szeptemberben a fogyasztói árak 4,9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, és 0,1 százalékkal csökkentek augusztushoz képest. Az elemzők 5,2 százalékos éves inflációt vártak.
Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő elemzője a szeptemberi inflációs adatokat részletezve az idényáras élelmiszerek árának csökkenését emelte ki, valamint az üdülési szolgáltatások árának mérséklődését. Ugyancsak mérséklő hatása volt a benzinár csökkenésének is.
Ugyanakkor kellemetlen meglepetésnek nevezte az új személygépkocsik árának kiugróan magas, 2,0 százalékos havi emelkedését. Bebesy Dániel arra számított, hogy a forint erősödése nem drágítja az új autókat.
Az általános forgalmi adó július elejei emelése az árak emelkedését indokolná, de a gazdasági válság ezt "ellensúlyozza". Hozzátette: a nyáron várt 7-8 százalékos decemberi inflációs előrejelzést lefelé módosították és ehelyett 5,7 százalék körüli rátát várnak - mondta az elemző.
Mint megjegyezte, az inflációs folyamatok hatására, ha semmi nem változik és nem éri külső sokk a forintot, akkor már október végén a 7,5 százalékos jegybanki alapkamat 50 bázispontos csökkentése várható, és még az idén további kamatvágást tart valószínűnek.
Kovács Mátyásnak, a Raiffeisen Bank elemzőjének kisebb meglepetést okozott a 4,9 százalékos éves inflációs adat. Kiemelte, hogy jelentősen csökkent a szolgáltatások árszintje. Még augusztushoz képest is tovább mérséklődött az idényáras élelmiszerek ára. A ruházati termékek árának emelkedését részben az áfaemeléssel hozta összefüggésbe, és úgy vélte, hogy a kiskereskedők az áraikban érvényesíteni tudták az általános forgalmi adó emelését. Kovács Mátyás megjegyezte: ugyanakkor a nyári kiárusítások vége is áremelést hozott. Decemberre 6 százalék körüli éves inflációt vár.
A Raiffeisen Bank elemzője szerint már hétfőn legalább 25, de inkább 50 bázispontos kamatcsökkentés lehetséges és az év hátralévő részében tovább mérséklődik a jegybanki alapkamat.
Az OTP Bank elemzői is úgy látják, hogy az infláció alacsonyabban alakul, mint ahogy az adóemelések előtt feltételezték.
A piaci szolgáltatások esetében látható a szűk kereslet áremelés-korlátozó hatása, és ezt a folyamatot a feldolgozatlan élelmiszerek árának csökkenése is támogatja - áll a bank elemzésében.
Az OTP elemzői szerint a legfontosabb felfelé mutató kockázat a tartós fogyasztási cikkek, illetve a jövedéki adó hatálya alá eső termékek jövőbeli áralakulása. Az év végére 5,5 százalékos éves inflációt várnak.
Figyelembe véve Magyarország stabil befektetői megítélését, úgy látják, folytatódhat a lazítási ciklus, havi 50 bázispontos vágásokkal. Ez év végére így szerintük 6 százalékra mérséklődhet az alapkamat, azonban jövőre elfogy a további érdemi kamatcsökkentés tere. 2010. végére 5,5 százalékos alapkamatot várnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.