Hétfő reggel a pécsi vízmű dolgozói meglepődve tapasztalták munkahelyükre érkezvén, hogy egy számukra ismeretlen őrző-védő szolgálat emberei fogadják őket, és egy lista alapján megszűrik a belépőket. Tizenhárom vezető beosztású személyt nem engedtek be.
Fél kilenckor Páva Zsolt polgármester is a helyszínre érkezett, és munkásgyűlésen nyugtatta meg a dolgozókat arról, hogy a vezetőkön kívül mindenkit átvesz az új, száz százalékos önkormányzati tulajdonban lévő cég, a Tettye Forrásház Zrt., a munka és a város vízellátása tehát zavartalanul folytatódhat.
Az épület előtt a kizártak adtak hangot felháborodásuknak. Dr. Kamarás Judit, kereskedelmi igazgató önkényes birtokbavételről beszélt, arról, hogy az önkormányzat ezzel a lépésével a vízellátás biztonságát veszélyezteti, és arról, hogy Európában nem lehet ilyen helyzetbe hozni sem céget, sem munkavállalókat. Elmondta, hogy az éjszaka folyamán megjelent dr. Szabó Iván ügyvéd a város képviseletében „húsz kommandóssal”, és rendőri jelenléttel „megszállták” a székházat, amely ráadásul a Pécsi Vízmű Zrt. tulajdonát képezi.
Délben a városházán került sor részletes sajtótájékoztatóra, ahol Páva Zsolt polgármester, Winkler Tamás, a Tettye Forrásház Zrt. vezérigazgatója és dr. Szabó Iván ügyvéd tájékoztatta az újságírókat a fejleményekről.
Páva Zsolt elmondta, a Szabó Iván által a nyáron elkészített vízmű-vizsgálat eredménye kétarcú: szakmai szempontból jó munka zajlott a cégnél, ám sok százmilliót költöttek el a nyereségből, többek között tizenhét más cégben lévő tulajdonrész fejlesztésére, ráadásul bankhitelt is igénybe vettek, ezzel súlyos adósságterhet róva a többségi városi tulajdonban lévő cégre. Az önkormányzat tehát nem véletlenül mondta fel a szerződést a vízművel, és hozott létre saját társaságot a működtetésre, amely hétfőn kezdetét vette, miután a francia kisebbségi tulajdonos nem volt hajlandó az együttműködésre – érvelt a polgármester.
Winkler Tamás szerint a furcsa körülmények ellenére – amelyen azt érti, hogy a dolgozókat hétfőn reggel új vezérigazgató fogadta – mindenki teszi a dolgát. Tizenhárom vezető beosztású alkalmazottat valóban nem vettek át, továbbá a vezetők közvetlen munkatársai közül néhányat két hét szabadságra küldtek, az ő sorsuk egyelőre bizonytalan. Az új vezérigazgató bejelentette: hétfőn reggel a vízmű pécsi ügyfélszolgálata nem nyitott ki, mert az átállás miatt szükség volt a bezárásra, kedd reggel viszont már ismét várják az ügyfeleket.
Semmibe vették az érvényben lévő hazai jogszabályokat?
A Pécsi Vízmű Zrt. sajtóközleményben reagált a történtekre, amelyben hangsúlyozzák, hogy az éjszakai akció során semmibe vették az érvényben lévő hazai jogszabályokat és tulajdoni állapotokat. Ezzel a lépésével Páva Zsolt polgármester és a városháza teljes bizonytalanságban tart 400 munkavállalót és családtagjaikat – írják.
Utalnak arra, hogy korábban már jelezték: a munkavállalói toborzás törvénybe ütközik. A vízmű álláspontja szerint a városháza által kijelölt társaság a Pécsi Vízmű Zrt. tulajdonában álló nyomtatókat, faxokat, internetes hálózatot, ügyfélszolgálati szoftvert, gépjárműveket, gépeket, egyéb eszközöket is jogtalanul használja, ráadásul az ő költségükön. Felteszik a kérdést: ki az, aki az éj leple alatt tesz meg ilyen lépéseket?
Csak olyan, válaszolnak rá, akinek nem egyenesek a szándékai. További kérdés, hogy milyen üzenetet hordoz a külföldi befektetők felé az, hogy ma Magyarországon a viták elrendezésének ezt a módját választja egy önkormányzat? A vízmű hangsúlyozza, hogy a Nyugati ipari úti épület nem a városi közművagyon része, hanem a zrt. tulajdona és ezért ennek elfoglalása súlyos jogi következménnyel jár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.