BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Messze még a Kánaán

A munkáltatók többsége bérbefagyasztást tervez, bár akad olyan is, aki emelne

Jövőre sem dagad majd a munkavállalók pénztárcája, a munkáltatók többsége ugyanis bérbefagyasztást vagy -csökkentést tervez – derül ki a DGS Global Research kutatásából. 57 százalékuk számol 2010-re bérbefagyasztással, 6 százalékuk átlagosan 13 százalékos fizetéscsökkentéssel. A lapunknak nyilatkozók válaszaiból más kép látszik.

„Követni szeretnénk a több éve tartó béremelési gyakorlatunkat, amelyben az általános fogyasztói árindex és az infláció mértéke a mérvadó” – mondta Kapusi Krisztián, a Saubermacher Kft. régióvezetője. Bár csak decemberben döntenek, Kapusi szerint az már most is kőbe véshető: a cégnél sem fagyasztani, sem pedig csökkenteni nem fogják a béreket.

Ezt a nézetet osztja Zs. Szőke Zoltán, az Általános Fogyasztási Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetségének elnöke is. Mérséklés és bérbefagyasztás helyett nagyobb számban fordulhat elő a munkaidő átszervezése.

Dara Péter, a DGS Global Research ügyvezető igazgatója szerint a cégeknek a jelenlegi gazdasági helyzetben rejlő bizonytalanságok miatt visszafogott terveket célszerű elfogadni.

Öröm az ürömben: a munkáltatók 37 százaléka tervez átlagosan 5,2 százalékos béremelést 2010-ben. Az abszolút nyertesek a diplomás szakemberek, akik átlagosan 5,6 százalékos bérnövelésre számíthatnak – a megkérdezett munkáltatók 42 százaléka szerint.

A jövő évi bértervezés vesztesei a felső vezetők: átlagosan 17 százalékos csökkentést tervez a magyar tulajdonban lévő munkáltatók 12 százaléka körükben. A megkérdezett állami, önkormányzati tulajdonú cégek 60 százaléka inkább befagyasztja a felső vezetők bérét. Ám a külföldi tulajdonú cégek 50 százalékánál emelésre számíthatnak.

Fontos tisztázni, hogy csökkentést csak azoknál a munkavállalóknál lehet beütemezni, akik esetében a jövedelem egy részét a teljesítménybér teszi ki – fejtette ki lapunknak Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke. A befagyasztást ugyanakkor differenciált formában Pataky sem tartja elképzelhetetlennek, hiszen az szja változása miatt az átlagkereset és a fölötti jövedelmek valamelyest növekednek majd.

Az Országos Érdekegyeztető Tanács holnapi ülésén egyébként folytatódnak a minimálbér-tárgyalások, bár lapunk értesülése szerint továbbra sem lesz megegyezés.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.