BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Soros: A krízis oka a fel nem ismert reflexivitás

Sok-sok milliárd dollárjába kerül a világnak, hogy nem ismerte fel idejében a reflexivitás általános érvényű igazságát, illetve annak jelentőségét a mostani világválság kirobbanásában – szögezte le a Magyar Tudományos Akadémián tartott előadásában Soros György.

A magyar származású pénzügyi guru tegnap kezdődött ötnapos budapesti előadás-sorozatában kifejtette: a pénzpiacokat szabályozó és felügyelő hatóságoknak nem a piac mindenhatóságából és az általános egyensúlyelméletből kellene kiindulniuk. A piaci szereplők világlátása, tudása és információval való ellátottsága ugyanis mindig torz és részleges. A téves nézetek pedig helytelen cselekvést szülnek, ez aztán visszahat és befolyásolja magát a piaci helyzetet is. Ez a reflexivitás lényege.

A reflexivitás következménye, hogy a pénzpiacok hajlamosak a túlárazásra, a buborékok kialakulására. Ezért a szabályozó és felügyeleti hatóságoknak kell beavatkozniuk a stabilitást veszélyeztető buborékok kialakulásának megakadályozása érdekében.

A pénzügyi rendszer stabilitása érdekében közép- és hoszszú távon olyan reformokat és szabályozási előírásokat kell bevezetni világszerte, amelyek csökkentik a bankok nyereségét – írta az előadás-sorozat felvezetéseként (a tegnapi Finan-cial Timesban) megjelent cikkében Soros. A pénzügyi guru a mellett érvelt, hogy bizonyos derivatív értékpapírokat a pénzügyi rendszer egészének stabilitása érdekében igen erősen szabályozni kell. Azoknak a bankoknak pedig, amelyek túl nagyok ahhoz, hogy csődbe menjenek (mert az állam úgyis megmenti őket), ezért cserébe le kell mondaniuk bizonyos típusú ügyletekről. VG

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.