Egyelőre elmaradt a várt javulása termelési oldalról, pedig az exportszámok már biztatóan alakultak. A KSH előzetes adatai alapján az ipari termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva augusztusban 19,9 százalékkal csökkent. Az előző havi adat 19,4 százalékos volt, és a korábbi hónapok átlagánál is csak alig valamivel kedvezőbb a mostani szám. Ez azért is kiábrándító, mert már a viszonyítási időszakban, vagyis tavaly augusztusban is 5 százalékkal csökkent az éves ipari index, ami elvileg még segített is idén.
Éves szinten is elkerülhetetlen a rekord mértékű visszaesés. A legtöbb elemző már kétszámjegyű eséssel kalkulál. A termelés volumene az év első nyolc hónapjában 21,8 százalékkal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában. A szektor 1993 óta tavaly mutatott először zsugorodást, de az is csak 1,1 százalékos volt. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanap-tényezővel is kiigazított ipari termelési index augusztusban 0,7 százalékkal csökkent. Már az előző hónapban is csökkenés mutatkozott, a szezonálisan igazított adatok azt mutatják, hogy alig valamivel afölött a szint fölött ingadozik a kibocsátás, ahová tavaly decemberben zuhant. Az akkori esést pedig nagy részben a készletek leépítésével magyarázták a szakértők, arra számítva, hogy egy-két negyedév alatt lecsökkennek az állományok, így újra magasabb intenzitással termelhetnek majd a gyártók.
A zsugorodás összetevői csak a jövő héten válnak ismertté, azonban vélhetően egyre nagyobb a szerepe a belföldi eladásoknak a zuhanásban. Az utóbbi hónapok trendje legalábbis ezt mutatta, amire a júliusi áfaemelés csak ráerősített. Az idén legrosszabb formában a járműipar van, azonban augusztusban hagyományosan kisebb az ágazat súlya, mivel ilyenkor szokott lenni a gyártósorok átállítása. Ez azt jelenti, hogy a többi ágazat még gyengébben szerepelhetett az előző hónapnál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.