Kétségtelen, hogy az európai átalakuló régiók mély válságban vannak. Kérdés azonban, hogy a kommunizmusból a piacgazdaságba való átmenet maga is válságban van-e? Miként tudtak helytállni az intézmények és a gazdaságpolitikai keretek, amelyek az átalakulás részeként létrejöttek? Vajon a krízis képes lesz-e súlyos csapást mérni a piaci reformokra?
A feltörekvő országok csoportján belül a kelet- és a közép-európai államokat sújtotta leginkább a válság. Ennek ellenére sikerült elkerülniük a valutájuk összeomlását, a rendszer egészét megbénító bankcsődöket és az infláció egekbe szökését, ami a korábbi válságok idején általános volt. Ez figyelemre méltó eredmény, ha figyelembe vesszük, hogy a térség milyen mélyen integrálódott a világ gazdaságába.
A mély integráció kétélű eszköznek bizonyult. Egyfelől létrejöttek gazdasági kötelékek, és nagy lett a pénzügyi függőség, ez számos átalakuló államot sebezhetővé tett a Nyugat válságával szemben. Ez azonban – másfelől – fékezte a nagy összegű tőkekiáramlást, amely a korábbi válságok során pusztító hatással járt. Emellett az érettebb intézmények érettebb gazdaságpolitikai válaszokat adtak, ami megkönnyítette az erős nemzetközi segítség mobilizálását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.