A gazdaság növekedési ütemének felgyorsulása a beruházások élénkülésének, a rekord ütemben gyarapodó belső fogyasztásnak, az export és az ipari termelés stabil növekedésének köszönhető.
A kutatóintézet az idei év egészében 8,5 százalékos gazdasági növekedést vár Kínában, jövőre a növekedés kétszámjegyűre gyorsulhat.
A harmadik negyedévben 8,9 százalékkal gyarapodott a bruttó hazai termék(GDP) - egy éven belül a leggyorsabb ütemben -, a másodikban 7,9, az elsőben 6,1 százalék volt a GDP-növekedés.
Mint ismeretes, a héten a világ legtöbb országa esetében az OECD felfelé módosította a jövő évre vonatkozó bővülési prognózisát. A globális gazdaság lassan talpra áll, s ez egyre inkább Ázsia gyorsan növekvő óriásainak köszönhető: Kína 10, India 7 százalék feletti emelkedést produkál 2010-ben a jóslat szerint. Nem elhanyagolható persze az sem, hogy az USA is 2 százalék fölötti GDP-bővülésre számíthat jövőre és 2011-ben is.
A korábbi évektől eltérően az ázsiai óriás exportja gyenge marad, és talán még a válság előtti szintet sem éri el. A kínai import viszont meglódulni látszik, így csökken a kereskedelmi mérleg óriási többlete - áll az OECD előrejelzésében.
A kínai növekedés jelentős hatással elhet térségünkre is. Az Economist elemzése szerint Kína tovább építheti birodalmát Kelet-Európában, amely ezáltal kerülhet vissza a térképre.
A lap Kelet felé és messzebbre tekintve című cikke szerint Kína azt a pozíciót foglalhatja el, amelyet Nagy-Britannia töltött be a birodalom összeomlásáig.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.