Az EKB elnöke leszögezte: a szervezet által a válság hatására életbe léptetett különleges intézkedések lassan maguktól érvényüket vesztik, de a kormányzatoknak is mindent meg kell tenniük az exit stratégiák kidolgozására.
Jean-Claude Trichet szerint ugyan korai kijelenteni, hogy a válság véget ért, de a recesszió ellen hozott rendkívüli lépések államadósság formájában jelentős terhet rónak a jövőbeni kormányzatokra. Mint fogalmazott, ezért ambiciózus és reális stratégiákat kell kidolgozni ahhoz, hogy a pénzügyi rendszer visszaállhasson a normál működésre.
Mint arról a Market Watch beszámol , az EKB elnöke nem nevezett meg konkrét országokat, de leszögezte: míg egyes kormányok óvatos és bölcs lépéseket tesznek, addig mások a hitelvesztést kockáztatják. A hónap elején Trichet élesen kritizálta Görögországot, mivel az újonnan megválasztott kabinet intézkedései a GDP 12 százalékára emelték az adósság arányát.
Az IMF vezetője ettől eltérően úgy vélekedett: a gazdaság jelenlegi állapotában korai lenne az exit stratégiák megvalósítása.
Trichet három napja megerősítette, amit korábban csak sugalmazott, miszerint a szervezet a jövő évben fokozatosan visszavonja az extrém likviditást a piacról. "Nem minden likviditást segítő intézkedésre lesz szükség olyan mértékben, mint korábban. Minden nem sztenderd megoldást, amely veszélyt jelent az árstabilitásra, azonnal és teljes mértékben vissza kell vonni" – szögezte le az EKB elnöke.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.