A FAO élelmiszerár indexe - amely a havi globális árváltozásokat rögzíti egy meghatározott élelmiszercsoportokból álló kosár alapján - 168 pontot ért el a múlt hónapban, ez 2008 szeptembere óta a legmagasabb mutató. Ugyanakkor ez az érték még mindig 21 százalékkal elmarad a 2008 júniusi rekordtól.
A FAO értékelése szerint a világ gabonakészletei jelenleg kényelmesebben fedezik a szükségleteket mint két évvel ezelőtt, és az exportőr országok gabonakínálata általában is sokkal inkább megfelel a növekvő keresletnek.
Élelmiszeripari kitekintésében a FAO ugyanakkor utal arra is, hogy az általánosan alacsony kamatok, és a hullámzó olajárak arra késztetik a befektetőket, hogy az árupiacon spekuláljanak, de a szervezet szerint a jó termelési kilátások és az egészséges tőzsdei helyzet csökkentik a nagyobb áremelkedés kockázatát a következő fél évben.
Az ágazatonkénti elemzés szerint az olajosmagvak piacán az étkezési magvak árainak csökkenése várható a jó dél-amerikai terméseredmények nyomán, az olajnak feldolgozott olajosmag piacon viszont várható az árak emelkedése.
A cukor világpiaci ára valószínűleg nem mutat kilengéseket a következő félév során, de a jelenlegi árszintnél valamivel alacsonyabban stabilizálódik.
A tej- és tejtermék árak növekedőben vannak, a februári mélypont óta mostanáig mintegy 80 százalékkal nőttek, a leggyorsabban a tejpor ára emelkedett ebben az időszakban.
A húspiacon a FAO értékelése szerint minden termékcsoportnál a csökkenő globális import töri le a továbbiakban is az árakat, szerény áremelkedés csak jövőre várható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.