A tavalyi, 2008. évi támogatások össze 2,5 milliárd euró, csaknem 682 milliárd forint volt, a GDP 2,38 százaléka. Egy évvel korábban 1,434 milliárd forint, a GDP 1,42 százalékát kitevő közvetlen állami támogatást kaptak a nagy cégek.
A lap megjegyzi, hogy az EU-ban egyetlen állam sem ilyen bőkezű a közpénzekkel. A rangsorban második Máltán a GDP két százalékát fordították közvetlen állami támogatásokra.
A Magyar Nemzet a Pénzügyminisztérium sajtóosztályának helyettes vezetőjére, Kőszegi Márkra hivatkozva azt írja, hogy nincs tételes kimutatás a közvetlen állami támogatásokról. A lapnak Kőszegi Márk elmondta: a tavalyi összeg nagysága alapvetően két okra vezethető vissza. Egyrészt az uniós strukturális alapoknál a kifizetések száma az utóbbi időben megnőtt, ezt követte a tagállami önrész is, amely most az Európai Bizottság kimutatásában szerepel. A másik ok a PM szerint az, hogy a támogatások között találhatók azok az adókedvezmények is, amelyeket a kormány a nagyberuházások részére ítélt meg korábban. Ezek az egyszeri kedvezmények még tavaly is éreztették hatásukat, hiszen a dotációról szóló megállapodásokat több évre előre kötötték.
Négyezer kontra 103 ezer – ekkora eltérés mutatkozik az adókedvezmények terén a tisztán hazai és a legalább 51 százalékban külföldi tulajdonú cégek között - erről már a Világgazdaság tegnapi száma írt. Utóbbiak a pénzügyi tárca egyik elemzése szerint is közel huszonötször több adókedvezményben részesülnek, mint a hazai kis- és középvállalkozások.
Az is hozzátartozik azonban az igazsághoz, hogy az egy foglalkoztatottra jutó adóbefizetés a külföldi nagyvállalatoknál közel 3,2 millió forint, a hazai cégeknél pedig csupán 1,3 millió. A multik ugyanis jóval kevesebb munkavállalóval érnek el jóval magasabb termelékenységet – utóbbi mutató az ő körükben kétszer jobb, mint a nemzetgazdaság egészében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.