A miniszterelnök szerint Magyarországnak a 2009-es évet sosem szabad elfelejtenie, hogy többé ne kövesse el ugyanazokat a hibákat. Az országnak 2008-ban az IMF-hez kellett fordulnia hitelért, de ez nem oldotta meg a problémákat, strukturális változásokra is szükség volt, ugyanis nem csak a gazdasági válság hatásait, de az elmúlt tíz év hibáit is orvosolni kellett.
Tavaly a cél a piaci bizalom visszaszerzése volt, ehhez a GDP 5 százalékával kellett fél év alatt kiigazítani a büdzsét. Ennek eredményeként a forint 15 százalékot erősödött az euróval szemben, az alapkamatot 11,5 százalékról 6,25 százalékosra lehetett csökkenteni.
Bajnai három fontos reformot említett meg beszédében: a nyugdíjrendszer, a szociális rendszer és az adórendszer átalakítását. A kormányfő szerint ezek az alacsony foglalkoztatottság ellen hozott intézkedések voltak. A GDP-arányos költségvetési hiány ennek köszönhetően 3,9 százalékosra csökkent, ami az egyik legjobb Európában, igaz – ismerte el a miniszterelnök – ez sok fájdalmat okozott a társadalomnak.
Bajnai kiemelte: Magyarország volt az első olyan állam Európában, amelynek hosszú távú adósságbesorolását felfelé javították, az S&P ugyanis nemrég negatívról stabilra módosította a kilátásokat.
Két probléma veszélyeztette az országot – közölte Bajnai. Az egyik a magas államadósság, a másik a hosszú távú növekedési kockázat. A miniszterelnök szerint Magyarországnak 2 százalékkal magasabb GDP-növekedést kell felmutatnia, mint az európai átlag ahhoz, hogy felzárkózhasson.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.