A várakozásoktól kissé elmaradó mértékű inflációt elsősorban az élelmiszerárak nem várt havi szintű csökkenése okozhatta. Az árak - az áram és egyes szolgáltatások kivételével – szinte minden termékcsoportban csökkentek ill. stagnáltak, ami az inflációs nyomás hiányára utal.
Az év végi infláció messze elmaradt az év közepén adott, az áfa és jövedéki adóemelések előtti 8 százalékos prognózisoktól, ami részben hozzájárult az év második felében megvalósult nagymértékű monetáris politikai enyhítéshez. Az éves átlagos infláció 2009-ben 4,2 százalék lett, ez az elemzők várakozásai szerint 2010-ben 3,8 százalékra csökken.
Az infláció idén januárban - az egymással ellentétes árváltozások hatására - kismértékben még emelkedhet (a jelentős üzemanyag áremelkedéssel szemben csökkent a távhő áfája és a korábbi évekhez képest kissé szerényebb mértékű közüzemi díjemelésekre került sor), azonban februártól már bázishatások miatt csillapodhat az infláció.
Az infláció az év második felében 3 százalék alá eshet a tavaly júliusi áfa- és jövedékiadó-emelések hatásának kiesése miatt. A belső kereslet elhúzódó visszaesése lefelé, míg az olajárak emelkedése felfelé mutató kockázatot jelent az inflációra.
A várakozásoknál némileg enyhébb infláció felerősítheti a nagyobb kamatvágás mellett szóló érveket – amit a jelenlegi piaci árazások is tükröznek. Az elemzők szerint az MNB azonban feltehetően csak 25 bázisponttal fogja csökkenteni a kamatokat a januári ülésen, hogy jelezze a monetáris enyhítés lassabb ütemét, várakozásaik szerint félév alatt 5,5 százalékra mérséklődhet az alapkamat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.