Ismeretes: tavaly óta az adóhatóság ellenőrzi, hogy a vállalkozások eleget tesznek-e a számviteli törvény előírásának. A legutóbbi időkig ez a vizsgálat meglehetősen esetlegesen folyt. Korábban a cégbíróságok végezték, ám kellő adat híján és leterheltségük miatt csak akkor indítottak cégtörvényességi felügyeleti eljárást, ha napi munkájuk során – például egy változásbejegyzési kérelem kapcsán – észlelték a hiányt. Ilyen esetben egyébként ma is fellépnek a renitens céggel szemben. Utóbb a feladat az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) Céginformációs Szolgálatának jutott, ahonnan az Országos Igazságszolgáltatási Tanács Hivatalához került a mulasztók feketelistája. A hivatal azonban nem utasíthatta törvényességi felügyeleti eljárásra a cégbíróságokat. Így a számonkérés újfent elmaradt.
A cégek tekintélyes hányada tehát következmények nélkül, folyamatosan megszeghette a törvényt. Az Opten céginformációs szolgáltató tapasztalatai szerint a mintegy ötszázezer működő hazai vállalatból százezer körüli a számviteli beszámolóra nem kötelezett (például evás) vállalkozás. Ehhez képest hosszú évek óta mindössze 300-320 ezer gazdasági társaság nyújt be mérleget. Vagyis rendszeresen 50-80 ezer cég hanyagolja el kötelezettségét. Ma már azonban nem számíthatnak arra, hogy megússzák az ellenőrzést és a szankciót. Tavaly április 30-ig még beadhatták a cégek mérlegeiket papíralapon. Ám 2009. május 1-jétől kötelező az elektronikus út. Az -beszámolókat az IRM Céginformációs Szolgálatához kell benyújtani és elektronikus űrlapot kell mellékelni, ezt a tárca az adóhatósághoz továbbítja. Az APEH pedig az űrlap birtokában úgynevezett teljességvizsgálatban szűri ki a mulasztókat.
Az új szabályozás szerint az APEH azokkal a vállalkozásokkal szemben jár el első ízben, amelyeknek a mérlegfordulónapja 2009. április 30. napját követő napra esik (pl. naptári évtől eltérő üzleti évet választó adózók, átalakulással érintettek, előtársaságok stb. esetében). A vizsgálat azonban 2010-ben már valamennyi – a számviteli beszámoló közzétételi kötelezettségével érintett – adózóra kiterjed.
A 2009. évet érintően végzett adóhatósági ellenőrzés tehát nem a teljes – beszámoló benyújtására kötelezett – adózói körre, hanem a fenti kritériumnak megfelelő mintegy 195 ezer, elektronikus beszámoló benyújtására kötelezett adózóra vonatkozik. Közülük a múlt év végéig 5092 céget szólított fel a hivatal, hogy pótolja mulasztását. A felszólító levélben előírt határidő eredménytelen elteltét követően az adóhatóság hatvan napra felfüggeszti a cég adószámát. Ha a vállalkozás ez idő alatt sem teljesíti közzétételi kötelezettségét, az adóhatóság kezdeményezi a cég megszüntetését a cégbíróságnál.
A felfüggesztés hatvannapos időtartama azonban még egyetlen esetben sem telt le, ezért a hivatal ilyen ok miatt eddig nem fordult a cégbírósághoz. Az első megkereséseket várhatóan január végén postázza elektronikus úton.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.