Innen vezényelték azokat a műveleteket, amelyek során egy görög kereskedelmi bank az amerikai Goldman Sachs bankházzal együttműködve olyan származékos pénzügyi eszközöket, derivatívákat használt Görögország 300 milliárd dolláros államadóssága elleplezésére, amiket a másodrendű jelzálogpiaci (subprime) válság kialakulásának egyik fő okaként emlegetnek. Az elgondolás arra épült, hogy hasznot húznak az Európai Központi Bank alacsony kamatú készpénz-helyezési akcióiból, amelyekkel a válság során nehéz helyzetbe került pénzintézeteken kívántak segíteni.
"Csupán 22 nappal a Titlos megalapítása után a National Bank of Greece (NBG) és a Goldman Sachs 5,1 milliárd euró (6,96 dollár) értékű kötvény eladásával bízta meg a a szóban forgó irodát" - tudta meg a Wall Street Journal. A vevő az NBG volt.
A Titlosra hárult az a feladat, hogy Görögországgal kapcsolatba lépve lebonyolítsa a kifizetést a két fél között. Ezt követően az NBG kedvező válságkölcsön fejében felajánlhatta biztosítékként az értékpapírokat az EKB-nak. Az általános európai idegességet az váltotta ki, hogy ezt a példát sokan és sokszor követhették azóta. "Az államadósság valódi szintjét elrejtő pénzügyi manőverek nem csak Görögországra és a Goldman Sachsra voltak jellemzőek" - mondta Gerald Corrigan, a pénzintézet elnöke.
Ennek ellenére legutóbb - uniós kollégáival találkozva - szabályosnak nevezte az eredeti konstrukciót Georgiosz Papakonsztantinu görög pénzügyminiszter, arra hivatkozva, hogy ezekről az Európai Unió statisztikai hivatala is tudott. A Moody''s hitelmínősítő ugyancsak értékelte a 2009-es megállapodást.
A történet előzményei 2001-ig nyúlnak vissza. Athén még az eurót bevezetésekor kereste meg az amerikai bankházat, nyilván azzal a szándékkal, hogy bújtatott ügyletekkel fedezze a deficitet. "Pusztán egyetlen ilyen ügylet eurómilliárdokat tüntetett el a görög deficitből az Európai Bizottság szakembereinek a szeme elől" – írta a New York Times. A Goldman Sachs összesen 15 milliárd dollár értékű kötvényügyletet menedzselt Görögországnak devizaswap tranzakcióval, s ebből 735 millió euró (1 milliárd dollár) haszonra tett szert.
A görög adósság-ügyek kapcsán az elmúlt hetekben számos kérdés felmerült már. Ezek közé tartozik többek között az, hogy a Wall Streetnek mekkora szerepe lehetett az eurózóna tag- és esetleg más államok eladósodásában? Vagy hogy más eladósodott tagállam alkalmazott-e hasonló eszközöket? A Görögország és a Goldman Sachs között létrejött bonyolult "valutacserét" jelenleg az Európai Unió vizsgálja.
Az egyik legutóbbi hír szerint négy görög nagybankot minősített le a Fitch Ratings. Köztük van a Goldman Sachs partnere, a National Bank of Greece is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.