Változatlanul csak 2011-től vár növekedést a jegybank, de rövid távon magasabb inflációra számít – derült ki az MNB inflációs jelentéséből. Az erősebb külső konjunktúra mellett gyengébb hitelkörnyezet hátráltatja a belső kereslet fellendülését. A munkaerőpiacot is meghatározza ez a kettősség, a bérfolyamatokban is. A szolgáltató szektorban további bércsökkenést prognosztizál az MNB, de a feldolgozóiparban már ellentétes folyamatok alakulhatnak ki az év során.
A magasabb importált infláció, azaz a világpiaci árak emelkedése a hazai inflációs folyamatokat is negatívan érinti. Emellett egy módszertani váltás, a vásárlói kosár módosítása is hatással volt a pénzromlás várható ütemére. Ezekkel együtt is a cél alá várja továbbra is a jegybank a drágulást, idén még 4,4, de jövőre már 2,3 százalékos lehet az áremelkedés üteme.
A költségvetésben lényegesen kisebb tartalékkal számol a jegybank, mivel ezek részben elköltésre részben zárolásra kerültek. Már 2010-ben sem elérhető a 3,8 százalékos GDP-arányos hiány, 4 százalékos előrejelzést adott ki az MNB még a tartalékzárolások figyelembevétele mellett is. Jövőre is további lépéseket tartanak szükségesnek a szakértők a hiánycél elérése érdekében.
Vannak arra utaló jelek, hogy törékeny lehet a külpiacokon megindult fellendülés, amit a gyenge decemberi adat is erősít. A 2009-es ösztönző intézkedések kifutása miatt a második fél évben gyengülés várható. Ennek érdemi hatása van a hazai ipari termelésre is. A tavaly év végi fellendülés nagy része eddig a járműgyártás bővüléséből eredt, ám a roncsprémium-programok kifutása kedvezőtlenül érintheti a hazai termelőket is. A régióban – Szlovákia kivételével – a reálárfolyam leértékelődése is kedvezően hatott az exportképességre.
A kapacitáskihasználtság elérte a mélypontját, de még mindig alacsony szinten van, így arra lehet számítani, hogy a fellendülés beindulásával egy ideig ezeket nem bővítik a vállalatok. Átalakult a fogyasztási magatartás is, korábban 100 forintból 90-et költött fogyasztásra átlagosan a magyar háztartások, ez most 85 körül van. A kedvezőtlen piaci környezet is hozzájárult ehhez, mivel csak a betéti kamatok követték gyorsan az alapkamat csökkenését, a hiteleké magasan ragadt mind az új mind a meglévő hitelek esetében. A kiskereskedelemben folytatódik a mélyrepülés várhatóan az idei év első felében is.
A bérindex a korábbi 6-7 százalékról 3 körülire csökkent, ez markáns béralkalmazkodásnak számít, ezzel sikerült stabilizálnia a szolgáltató ágazatban a profithelyzetet. Ez főként a pénzügyi ágazatra igaz, a kereskedelmi ágazatokban további hanyatlás volt. Az iparban sem történt még meg a profithelyzet helyreállása, ennek ellenére emelik a munkavállalók béreit. A teljes munkaidőben foglalkoztatottak létszáma stabilizálódott.
Az inflációs trend átmenetileg megugrott januárban, ebben például a leértékelések decemberre történő előrehozása is szerepet játszott. A szolgáltatásokban viszont a korábbiaknál alacsonyabb áremelés mellett döntöttek a szolgáltatók, ami hosszabb távon is kedvező hatással lehet. Az inflációs várakozások azonban még most is magasabb, mint a régió kedvezőbb inflációs múlttal rendelkező gazdaságaiban. Ez a jövőre nézve kockázatot jelent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.