Az eredmények szerint az év végi jutalmak átlagos országos összege 187.500 forint volt, ez pedig 15 százalékkal magasabb az előző évi adathoz képest, ugyanakkor 4 százalékkal csökkent azok száma, akik ebben a jutalomban részesültek.
A középvezetőknél a 13. havi bér átlagos nagysága elérte a 306.700 forintot, 13 százalékkal több volt, mint a megelőző évben. Ugyanakkor a kategóriába tartozók negyede részesült ebben a juttatásban, ami 8 százalékkal kevesebb, mint korábban.
A felsővezetők által felvett 13. havi fizetés átlagos összege 469.500 forint volt, ami 17 százalékos növekedés az előző év decemberéhez képest, de tizedével kevesebben kapták. Az év végi jutalmak átlagos összege a topmenedzserek körében 637.100 forint volt, ötödével magasabb, mint 2008-ban.
A belföldi magántulajdonban lévő cégeknél 27 százalékkal, 167.000 forintra nőtt az év végi jutalom átlagos összege, a külföldi tulajdonú cégeknél pedig 18 százalékkal, átlagosan 218.000 forintra. Az állami cégek alkalmazottainak év végi jutalma 169.000 forint volt, ez kis csökkenés az előző évihez képest, ugyanakkor negyedével kevesebben kaptak ilyen juttatást.
A megyéket tekintve a Fejérben dolgozók 13. havi bére növekedett a legnagyobb, 24 százalékos mértékben. Budapesten a növekedés 15 százalékos volt, viszont tizedével kevesebb munkavállaló részesült benne, mint egy évvel korábban. A fővárosban volt a legmagasabb a 13. havi bér nagysága, átlagosan 224.000 forint.
A felmérésből kiderül az is, hogy tavaly az utolsó negyedévben harmadával kevesebb munkavállalónak térítették meg a munkába járás költségeit, és hasonló mértékben csökkent az alkalmazottak képzésére fordított támogatás is a munkaadók részéről. Pozíciók szerint lebontva leginkább a segédmunkásokat érintették a megvonások: 52 százalékkal kevesebb segédmunkásnak térítették meg a munkába járás költségeit, mint egy évvel korábban.
Ugyanebből a munkavállalói csoportból 56 százalékkal kevesebben részesültek tavaly foglalkoztatás-egészségügyi ellátásban. Az adminisztratív alkalmazottak körében 38 százalék volt a csökkenés, az alacsony és középszintű vezetőknél 23 százalék, a topmenedzserek körében pedig csak 12 százalék.
A kutatás rámutat: hogy a munkaadók a céges rendezvényeken spórolnak a leginkább, ugyanis valamennyi cégméretet tekintve közel 50 százalékos volt a visszaesés ezen a területen az előző év végéhez képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.