„Az erős politikai felhatalmazással megalakuló Fidesz-kormány lehetőséget kap a választóktól a strukturális reformokra, és ez rövidtávon növelheti a forint iránti bizalmat” – mondta Stuart Bennett a Crédit Agricole CIB elemzője. Az elemző szerint egy esetleges kétharmados többség lehetőséget ad a kormányzó pártnak az alkotmány módosítására, és négy évre minimálisra csökkenti az ország politikai kockázatát, ami rövidtávon – különösen a kockázatéhség növekedése mellett – a forint erősödésével járhat.
A forint árfolyamát itt megtekintheti!
„A tervezettnél nagyobb 2010-es költségvetési hiány emlegetése ugyanakkor aggodalmat kelt a piacokon, megvalósulása pedig kiváltaná az IMF rosszallását és veszélybe sodorná az euró 2015-ös bevezetését” – véli a Crédit Agricole CIB londoni elemzője. Az ország középtávú megítélése az új kormány politikai irányvonalától, illetve a költségvetési kilátásoktól függ. Az IMF-fel kötött megállapodás értelmében az idei költségvetési hiány nem haladhatja meg a 3,9 százalékot, ám a Fidesz 7 százalékos deficitről beszél. A szakértő szerint a hiánycél túllépése borítékolható, de a Fidesz által emlegetett deficit veszélyeztetné a párt által beharangozott 2015-ös euróbevezetést, hiszen az IMF rövid távon sem nézi jó szemmel a maastrichti kritériumokban rögzített 3 százalékos cél túllépését.
Az elemző szerint a 3,9 százalékos deficitcéltól való eltérés mértéke leginkább attól függ, hogy az új kormány melyik évre számolja el a 2010-2011-ben megvalósított infrastrukturális beruházásokat, továbbá hogy tartja-e magát adócsökkentési ígéreteihez. A Crédit Agricole elemzője szerint a Fidesz a kialakult gazdasági helyzetért minden bizonnyal az előző kormányt fogja hibáztatni, hogy ennek megfelelően a 2011-es költségvetéssel tiszta lapot nyithasson.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.