A Barclays Capital, a londoni City egyik vezető befektetési bankcsoportja a jövőbeni magyarországi kamatpálya jobb előrejelzése végett rendszeres "MNB-közleményelemző" szolgáltatást nyújt a befektetőknek, alaposan kielemezve azokat a nyelvezetbeli különbségeket, amelyek az monetáris tanácsának kommentárjai között mutatkoznak két egymást követő kamatdöntő ülés után.
A cég kedden közzétett "MC Tracker" elemzése szerint az alapkamatot negyed százalékponttal 5,50 százalékra csökkentő előző napi ülés közleményében a monetáris tanács által, a gazdasági növekedéssel kapcsolatban használt nyelvezet továbbra is óvatos ugyan, ám egyértelmű javulást mutat a februári közleményben foglaltakhoz képest.
A ház közölte: megítélése szerint a piac jelenleg "túlárazza" a Fideszhez kötött politikai-költségvetési kockázatokat, tekintettel a párt "biztató" múltbeli költségvetési teljesítményére. Emellett a Fidesz is tudatában van annak, hogy a piaci bizalom megőrzése végett szükséges "a konstruktív viszony" fenntartása a Nemzetközi Valutaalappal (IMF).
Az HSBC emellett azt is jósolja, hogy a forint az év végére - a javuló globális hangulat hatására - fokozatosan 255-ig erősödik az euróval szemben, ugyancsak kedvező körülményeket teremtve a további pénzügypolitikai enyhítéshez.
A ház a februári és a márciusi monetáris tanácsi közlemények különbségei között említi, hogy a márciusiban a testület már nem csak "2010 közepétől" várja a növekedés újraindulását; az e havi szövegben ehelyett az szerepel, hogy "az idén valószínűleg ismét növekedés lesz".
A Barclays Capital londoni elemzői ezt úgy értelmezik, hogy az MNB most már esetleg hisz a növekedés második negyedévi beindulásában, és abban, hogy 2010 egészében is kismértékű növekedés lehet a magyar gazdaságban.
Az összehasonlító elemzés ennek kapcsán kiemeli azt is, hogy míg februárban a belső kereslet folytatódó csökkenése szerepelt az MNB-közleményben, a márciusi kamatdöntő ülés utáni monetáris tanácsi helyzetértékelésben már az áll, hogy valószínűtlen a fogyasztás "érdemi növekedése" az idén.
Emellett a múlt havi közlemény az export élénküléséről, a márciusi azonban már az export "markáns" élénküléséről szól - áll a Barclays Capital összehasonlításában.
A cég londoni elemzői az új közleményben észrevették azt is, hogy abból hiányzik a kamatpolitikai mozgástér szűkülésére utaló előző havi kitétel. A februári közleményben még az állt, hogy a mozgástér akkor érzékelt szűkülését a bizonytalanabbá vált nemzetközi piaci környezet okozta, a márciusiból azonban ez teljes egészében kimaradt.
A Barclays Capital ezt a különbséget "jelentősnek" nevezi, és a ház szerint ez "számos" további kamatcsökkentés lehetőségére utaló jelzés.
A cég londoni elemzői mindezt összevetve azt írták keddi elemzésükben: alátámasztva látják azt az előrejelzésüket, hogy az MNB a következő hónapokban még 1,00 százalékpontnyi kamatmérséklést hajthat végre, 4,50 százalékos idei mélypontra csökkentve az alapkamatot.
Az HSBC bankcsoport londoni elemzői is észrevették a márciusi kamatdöntő ülés közleményében, hogy hiányzik belőle a kamatpolitikai mozgástér szűkülésére utaló előző havi kitétel.
A cég keddi elemzése kiemeli azt is, hogy a magyar szuverén törlesztéskockázatra kínált piaci biztosítási csereügyletek (CDS) árazása a februári monetáris tanácsi ülés óta mintegy 50 bázisponttal csökkent, a forint másfél százalékkal erősödött az euróhoz képest, és az árfolyam-kilengések is enyhültek. Mindez jelzi, hogy a magyar befektetési konstrukciók kockázati megítélése "érzékelhetően" javult az elmúlt egy hónapban - áll az HSBC elemzésében.
A cég szerint a további kamatcsökkentések elősegítenék a hitelkinnlevőség-állományon belüli magas devizahitel-arányból eredő strukturális problémák megoldását is, versenyképesebbé téve a forinthiteleket a devizaalapú hitelezéssel szemben.
A Moody''s Investors Service nemzetközi hitelminősítő a magyarországi devizahitelezésről éppen előző nap közzétett átfogó londoni elemzésében ugyanerről azt írta: az euró- és a forinthitelek közötti kamatkülönbözet 250 bázispont körüli szintre szűkült, és ez már kevésbé ösztönzi a hitelfelvevőket a devizakölcsönökkel járó árfolyamkockázat vállalására. Ha azonban a kamatkülönbözet nem szűkül tovább, és a forint eközben a válság előtti szintekre erősödik vissza, akkor a 250 bázispontnyi különbség még mindig elég szélesnek bizonyulhat ahhoz, hogy a lakossági ügyfeleket a devizahitel választására sarkallja - állt a hitelminősítő elemzésében.
Az HSBC keddi londoni előrejelzése mindazonáltal azzal számol, hogy a következő hónapokban "átmeneti szünet" következhet a magyarországi kamatenyhítési ciklusban, tekintettel a választásokhoz kapcsolódó piaci kilengések lehetőségére, valamint a Fidesz gazdaságpolitikai elképzeléseivel kapcsolatos bizonytalanságokra.
Az HSBC londoni elemzői szerint azonban a piaci háttér mindezzel együtt is lehetővé teszi az MNB-nek, hogy az év végéig 4,50 százalékra csökkentse alapkamatát, feltételezve a "helyi, térségi és globális" kockázatvállalási készség további javulását az év hátralévő részében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.