A külkereskedelmi mérleg többlete a fentiekből adódóan tovább halmozódott, januárban 290 millió eurót ért el. Ezzel egy éve folyamatosan pozitív a szaldó, a tizenkét havi gördülő átlag már a 4,5 milliárd eurót közelíti, de könnyen elérheti az 5 milliárdot is. Szakértők azonban megosztottak abban a tekintetben, hogy ennél tovább is növekedhet-e a szufficit. Többen arra számítanak, hogy a belső kereslet beindulásával a második fél évben már olyan erőteljes lesz az import növekedése, hogy éves átlagban is meghaladhatja az exportét. Ebben a tavalyinál erősebb forint is szerepet játszhat, ugyanakkor a reáljövedelmek nem indokolnának nagymértékű felfutást. Igaz, a valutaárfolyam sem feltétlenül tud hatni a mostanihoz hasonló kereslethiányos helyzetben, ezt jól mutatja az 5 százalékos forinterősödés ellenére is kiugró januári exportadat.
A legjelentősebb forgalomnövekedés a gépek és szállítóeszközök terén volt: a kivitel és a behozatal volumene is több mint 20 százalékkal növekedett az elmúlt év nagyon alacsony bázisszintjéhez viszonyítva. Ezen belül a válság által leginkább sújtott járműexport is magára talált, de az import is pozitív lett. Az energiaimport esését technikai okokkal magyarázta a KSH, ez lehet az egyik oka a mostani kiugró mérlegadatnak. Az élelmiszerexport csökkenése viszont negatív fordulatot jelent, hiszen ez a szegmens volt korábban a leginkább válságálló. BD
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.